Prezydent Jokowi powołuje Komitet Capim. To nadzieja KPK

Czwartek, 30 maja 2024 r. – 18:15 WIB

Djakarta – Komisja ds. Likwidacji Korupcji (KPK) ma nadzieję, że komisja selekcyjna (pansel) kandydatów na przywódców KPK wybranych przez Prezydenta Republiki Indonezji Joko Widodo (Jokowi) będzie w stanie optymalnie i niezależnie wykonywać swoje obowiązki.

Przeczytaj także:

Dyrektor KPK i Komisja Nadzorcza proszone są o eliminowanie od początku selekcji kandydatów stwarzających problemy

KPK ma nadzieję, że wybrane partie odpuszczą sobie osobiste interesy w determinowaniu wyboru przyszłych liderów KPK. Jednak Komisja ds. Likwidacji Korupcji w dalszym ciągu respektuje decyzję podjętą przez Jokowi w sprawie powołania komitetu kierowniczego KPK.

„Mamy nadzieję, że wybrani członkowie komisji będą mogli pracować optymalnie i niezależnie, rezygnując z innych interesów, poza interesem skutecznego zwalczania korupcji w przyszłości” – powiedział dziennikarzom szef Sekcji Wiadomości KPK Ali Fikri w czwartek, 30 maja 2024.

Przeczytaj także:

Pratikno: Okres pracy 9 Pansel KPK musi zakończyć się 20 grudnia 2024 r.

Szef Sekcji Wiadomości KPK Ali Fikri

Ali wierzy, że wybrana komisja kandydatów na przywódców KPK (capim) rozumie aktualne problemy zwalczania korupcji, a także wyzwania na przyszłość. Uważa także, że wszyscy rozumieją potrzebę wzmocnienia przepisów i instytucji, aby funkcje zwalczania korupcji mogły mieć bardziej realny wpływ na społeczeństwo.

Przeczytaj także:

Jokowi powołuje szefa BPKP na przewodniczącego Komitetu Capim KPK, swojego zastępcę kanclerza IPB

„Pansel musi także aktywnie absorbować różne sugestie, wkład i aspiracje społeczności, jako strony, które same odczują korzyści z wykorzenienia korupcji. Oni też są jak dotąd prawdziwymi ofiarami praktyk korupcyjnych” – powiedział Ali.

„Pansel wyłoni później kandydatów na przywódców KPK i Dewasa, którzy będą mieli doświadczenie i duże zaangażowanie w zwalczanie korupcji, odznaczają się uczciwością, są wolni od konfliktów interesów i profesjonalnie wykonują zadania związane z zwalczaniem korupcji” – kontynuował Ali.

Wcześniej minister sekretarz stanu (Mensesneg) Pratikno powiedział, że prezydent Joko Widodo (Jokowi) mianował szefa Agencji Nadzoru Finansowego i Rozwoju (BPKP) Muhammada Yusufa Ateha na przewodniczącego komisji ds. kandydatów na przywódców i rady nadzorczej KPK (Dewas) .

Oprócz tego Pratikno wspomniał także, że na stanowisko wiceprzewodniczącego komisji KPK Capim i Dewas został powołany kanclerz IPB Arief Satria.

„Prezydent mianował przewodniczącego na Muhammada Yusufa Ateha, on jest szefem BPKB. Następnie zastępcą przewodniczącego jest profesor doktorski Arief Satria, kanclerz IPB i jednocześnie przewodniczący dużej organizacji masowej, ” powiedział Pratikno w swoim biurze w środkowej Dżakarcie w czwartek, 30 maja 2024 r.

Pratikno dodał, że powołanie Yusufa na przewodniczącego Komisji KPK Capim było zgodne z obowiązującymi przepisami rządowymi.

„Więc przewodniczący rzeczywiście pochodzi z jednostki rządowej na szczeblu centralnym, co reguluje PP nr 4 z 2020 r. dotyczący procedur powoływania przewodniczącego i osób nadzorujących KPK. Stanowi on, że przewodniczący pochodzi z jednostki rządowej na szczeblu centralnym, zatem łączni członkowie panelu stanowią 9 osób, 5 z władz centralnych i 4 ze społeczeństwa” – powiedział.

Poniżej skład Komitetu KPK Capim i Dewas:

-Przewodniczący komisji specjalnej Muhammad Yusuf Ateh (szef BPKP)

-Zastępca przewodniczącego Arief Satria (Rektor IPB i przewodniczący organizacji masowych)

Członek:

– Iwan Yustiavandan

-Nawal Nely

-Ahmad Erani Yustika

-Ambeg Paramarta

-Elwi Danil

-Rezki Sri Wibowo

-Taufik Rachman

Następna strona

Wcześniej minister sekretarz stanu (Mensesneg) Pratikno powiedział, że prezydent Joko Widodo (Jokowi) mianował szefa Agencji Nadzoru Finansowego i Rozwoju (BPKP) Muhammada Yusufa Ateha na przewodniczącego komisji ds. kandydatów na przywódców i rady nadzorczej KPK (Dewas) .

Następna strona



Zrodlo