Tysiące ludzi zostało ewakuowanych po tym, jak ogromne, niekontrolowane pożary trawią duże połacie terytorium zachodniej Kanady, a kraj zmaga się z kolejnym niszczycielskim sezonem pożarów.

W tym tygodniu mieszkańcy małego miasteczka Fort Nelson w północno-wschodniej Kolumbii Brytyjskiej zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów, ponieważ pożar „dramatycznie” nasilił się w ciągu zaledwie kilku dni i przesuwał się w stronę społeczności.

W sąsiedniej prowincji Alberta władze dały mieszkańcom Fort McMurray – miasta w sercu kanadyjskiego regionu piasków bitumicznych – około dwóch godzin na opuszczenie miasta ze względu na zbliżający się pożar.

W zeszłym roku Kanada odnotowała najintensywniejszy sezon pożarów w historii – setki pożarów płonęły w prowincjach i terytoriach w całym kraju w wyniku kryzysu, który według ekspertów został pogłębiony przez zmianę klimatu.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o obecnych pożarach.

Dym unoszący się z pożaru MWF017 po południowej stronie doliny rzeki Athabasca w pobliżu Fort McMurray, Alberta, 10 maja [Alberta Wildfire/Handout via Reuters]

Ile pożarów płonie w Kanadzie?

Według szacunków w całym kraju trwa obecnie ponad 130 pożarów suma przez Kanadyjskie Międzyagencyjne Centrum Pożarów Leśnych (CIFFC).

W środę rano 40 z nich uznano za wymknięte się spod kontroli.

Jak ustaliło CIFFC, w tym roku w Kanadzie doszło do ponad 1000 pożarów, które strawiły około 336 000 hektarów (830 000 akrów).

Gdzie obecnie płoną pożary?

CIFFC podaje na swojej stronie internetowej, że większość pożarów ma miejsce w Kolumbii Brytyjskiej i Albercie.

Inne wybuchły także między innymi w Saskatchewan, Manitobie i na Terytoriach Północno-Zachodnich.

Gdzie wydano rozkazy ewakuacji?

Około 3500 osób ewakuowano z Fort Nelson i Fort Nelson First Nation w północno-wschodniej Kolumbii Brytyjskiej z powodu pożaru jeziora Parker Lake. Do wtorku pożar rozrósł się do ponad 8400 hektarów (20 700 akrów).

We wtorek po południu władze Alberty wydały również nakazy ewakuacji z obszarów Abasand, Beacon Hill, Prairie Creek i Grayling Terrace w Fort McMurray.

W samym mieście, które w 2016 r. dotknął niszczycielski pożar, obowiązuje obecnie „alarm ewakuacyjny”, co oznacza, że ​​mieszkańcy powinni być gotowi do opuszczenia, jeśli wydany zostanie nakaz ewakuacji.

Agencja Alberta Wildfire powiedział w środę rano że spodziewano się, że sprzyjające wiatry odepchną pożar od Fort McMurray, podczas gdy załogi będą nadal pracować nad opanowaniem płomieni.

W międzyczasie ewakuowano także ludzi z części północnej Manitoby, w środkowej Kanadzie. Wymknięty spod kontroli pożar w pobliżu małych miasteczek Flin Flon i The Pas – w pobliżu granicy prowincji z Saskatchewan – spowodował wzrosła do 31 600 hektarów (78 000 akrów).

Pożar jeziora Parker Lake w północno-wschodniej Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie
Pożar nad jeziorem Parker Lake w pobliżu Fort Nelson w Kolumbii Brytyjskiej, 10 maja [Andrei Axenov/BCEHS/Handout via Reuters]

Co jest przyczyną pożarów?

Generalnie pożary w Kanadzie są spowodowane uderzeniem pioruna lub zachowaniem człowieka.

Niektóre z pożarów, które obecnie płoną w kraju, nazywane są „pożarami resztkowymi”. Termin ten odnosi się do pożarów, które w zimie płoną pod śniegiem, a wiosną ponownie się rozpalają, gdy temperatura wzrasta.

Władze twierdzą, że susza i silny wiatr powodują pożary.

Ben Boghean, specjalista ds. zachowania się przy pożarach w BC Wildfire Service, powiedział, że północno-wschodni region Kolumbii Brytyjskiej „doświadczył wieloletniej suszy, a ubiegłej zimy pokrywa śniegu była poniżej normy”.

„W rezultacie nasz las w strefie Fort Nelson jest bardzo podatny na nowe zapłony pożarów i szybkie tempo ich rozprzestrzeniania się” – powiedział, wyjaśniając, że pożar jeziora Parker Lake wybuchł pod wpływem silnego wiatru i rozrósł się do ośmiu kilometrów (pięć mil) w ciągu cztery godziny po pierwszym wykryciu.

„Ten szybki wzrost uwydatnił, jak suche i lotne są tutaj paliwa leśne” – powiedział Boghean.

Czy kryzys klimatyczny odgrywa jakąś rolę?

Eksperci twierdzą, że wyższe temperatury wydłużyły sezon pożarów w Kanadzie, który zwykle trwa od końca kwietnia do września lub października, i spowodowały zwiększone występowanie wyładowań atmosferycznych – główną przyczynę pożarów.

Mike Flannigan, kierownik badań ds. usług predykcyjnych, zarządzania kryzysowego i nauk o pożarach na Uniwersytecie Thompson Rivers w Kolumbii Brytyjskiej, powiedział w zeszłym roku Al Jazeerze, że cieplejsza atmosfera wysusza również paliwa pożarowe, takie jak roślinność poszycia lasów.

Te bardziej suche paliwa ułatwiają wzniecenie i rozprzestrzenianie się pożarów, a także prowadzą do pożarów o większej intensywności, które „trudno lub nie da się ugasić” – powiedział Flannigan.

Jakie inne skutki mają pożary?

Alerty dotyczące jakości powietrza zostały wydane w kilku prowincjach Kanady, a także w Stanach Zjednoczonych.

W zeszłym tygodniu wydano ostrzeżenia dla części Montany, Północnej i Południowej Dakoty, Iowa i Minnesoty w związku z dymem z kanadyjskich pożarów – poinformowały amerykańskie media zgłoszone.

Rekordowy sezon pożarów w Kanadzie w 2023 r. spowodował również powstanie ogromnych kłębów dymu na południe od granicy z USA.

„Pilne pytanie, które zadaje sobie wiele osób: «Czy to nowa normalność?»” – trzej profesorowie z Uniwersytetu Iowa – napisano w Rozmowie w tym tygodniu. „Z naszej perspektywy, naukowców zajmujących się jakością powietrza, uważamy, że odpowiedź prawdopodobnie brzmi „tak”.Zrodlo