Zwycięstwo Deby’ego przedłuża rządy rodziny, która od dziesięcioleci mocno trzyma się władzy.

Rada konstytucyjna Czadu potwierdziła, że ​​Mahamat Idriss Deby jest zwycięzcą wyborów prezydenckich zaplanowanych na 6 maja po odrzuceniu sprzeciwów dwóch przegrywających kandydatów, co umocniło zwycięstwo, które przedłużyło trwające od kilkudziesięciu lat rządy jego rodziny.

Deby, który objął władzę w dniu, w którym rebelianci zamordowali jego ojca, prezydenta Idrissa Deby’ego w 2021 r., i ogłosił się tymczasowym przywódcą, uzyskał 61 procent głosów, znacznie wyprzedzając drugiego w kolejności kandydata Succes Masrę z 18,54 procentami – podała w czwartek rada.

Kraj będący producentem ropy naftowej jest pierwszym z szeregu państw regionu Sahelu w Afryce Zachodniej i Środkowej, które doświadczyły zamachu stanu, które podjęły próbę powrotu do rządów konstytucyjnych w drodze przeprowadzenia wyborów.

Pozostała kluczowym zachodnim sojusznikiem w walce z Al-Kaidą i grupami powiązanymi z ISIL (ISIS) w regionie Sahelu, nawet gdy Niger, Mali i Burkina Faso wypędziły siły zachodnie i zamiast tego zwróciły się o wsparcie do Rosji.

Jednak Waszyngton i była potęga kolonialna Francja przyglądają się uważnie, odkąd w zeszłym miesiącu szef sił powietrznych Czadu nakazał Stanom Zjednoczonym wstrzymanie działań w bazie lotniczej, powołując się na problemy z dokumentacją. W odpowiedzi USA ogłosiły tymczasowe wycofanie przynajmniej części żołnierzy.

Masra, który od stycznia pełni funkcję premiera rządu tymczasowego, w poniedziałek złożył apelację do Rady Konstytucyjnej, w której kwestionuje wstępne wyniki opublikowane w zeszłym tygodniu.

Masra ogłosił zwycięstwo przed oficjalnym ogłoszeniem wstępnych wyników, zarzucając planowanie fałszerstwa wyborczego. Powiedział, że przekaże adres na żywo później w czwartek.

Od czasu uzyskania niepodległości od Francji w 1960 r. Czad doświadczył zamachów stanu, rządów autorytarnych i ataków rebeliantów.

Albert Pahimini Paacke, drugi kandydat, który kwestionował wstępne wyniki, pogratulował Deby’emu zwycięstwa.

Rada Konstytucyjna uznała, że ​​w obu skargach brakowało wystarczających dowodów.

„W świetle głosów oddanych w wyborach prezydenckich zaplanowanych na 6 maja Mahamat Idriss Deby uzyskał… więcej niż bezwzględną większość oddanych głosów, że właściwym jest ogłoszenie go prezydentem-elektem republiki” – stwierdziła rada. – powiedział prezydent Jean-Bernard Padare.

Międzynarodowe organizacje praw człowieka stwierdziły, że wybory nie będą ani wiarygodne, ani uczciwe.

Międzynarodowa Federacja Praw Człowieka ostrzegła, że ​​wybory nie wydają się „ani wiarygodne, wolne, ani demokratyczne”.

Międzynarodowa Grupa Kryzysowa zauważyła również, że „szereg problemów, które wystąpiły w okresie poprzedzającym głosowanie, poddaje w wątpliwość jego wiarygodność”.

Zwycięstwo Deby’ego przedłuża rządy rodziny, która mocno trzyma się władzy od czasu, gdy ojciec Deby’ego przejął władzę w wyniku zamachu stanu na początku lat 90.

Według Amnesty International i czadyjskich mediów co najmniej 10 osób zginęło, w tym dzieci, a dziesiątki zostały ranne w wyniku uroczystych strzelanin, które miały miejsce w piątek po ogłoszeniu wstępnych wyników.

Zrodlo