W sytuacji kradzieży samochodu samochód zostaje skradziony kierowcy przy użyciu siły, gróźb lub zastraszenia, gdy właściciel zajmuje pojazd.

Bycie ofiarą kradzieży samochodu może szybko się nasilić i stać się niebezpieczne.

Sierżant Diogo Mello z Departamentu Policji East Providence w stanie Rhode Island przekazał Fox News Digital e-mailem wskazówki dotyczące bezpieczeństwa, dotyczące tego, co zrobić, jeśli staniesz się ofiarą kradzieży samochodu, oraz środków zapobiegawczych, które możesz podjąć, aby się chronić.

Jeśli jesteś ofiarą kradzieży samochodu, postępuj zgodnie ze wskazówkami otrzymanymi od funkcjonariusza policji. (Karl Merton Ferron/Baltimore Sun/Tribune News Service za pośrednictwem Getty Images)

BEZPIECZEŃSTWO FOTELIKA SAMOCHODOWEGO DZIECIĘCEGO: EKSPERT PODZIELA SIĘ I ZASADAMI, ABY CHRONIĆ DZIECI PRZED WYPADKAMI

  1. Co zrobić, jeśli zostaniesz porwany przez samochód
  2. Środki zapobiegające kradzieżom samochodów
  3. Typowe czynniki ryzyka kradzieży samochodu

1. Co zrobić w przypadku kradzieży samochodu

W przypadku kradzieży samochodu niezbędne jest zachowanie spokoju i powstrzymanie się od chęci okazania waleczności wobec przestępcy.

„Nie stawiajcie oporu ani nie bądźcie wojowniczy, ponieważ narazi to was na niebezpieczeństwo” – powiedział Mello. „Złodziej samochodu czegoś od ciebie chce i już zdecydował się odebrać to siłą. Współpraca i oddzielenie się od niego i samochodu jest niezbędne”.

„Pamiętaj, że złodziej samochodu może mieć problemy z uzależnieniem (crack, metamfetamina itp.); w związku z tym może mieć paranoję, agresję, mieć urojenia itp. Może to być niebezpieczna kombinacja dla ofiar, które opierają się ich żądaniom” – kontynuował Mello.

Mello zauważył, że nawet jeśli wpadniesz w panikę, spróbuj zebrać jak najwięcej informacji o podejrzanym, takich jak cechy fizyczne i cechy fizyczne, takie jak tatuaż lub konkretna blizna, ponieważ pomoże to organom ścigania zidentyfikować podmiot później.

Pompa gazowa

Stacja benzynowa to częste miejsce, w którym zdarzają się kradzieże samochodów. (iStock)

„Jedynym wyjątkiem od spełnienia żądań złodzieja samochodu jest próba wciągnięcia cię do pojazdu na siłę” – powiedział Mello. „W takiej sytuacji musisz unikać pójścia z nimi, ponieważ jest mało prawdopodobne, że skończy się to dobrze”.

2. Środki zapobiegające kradzieżom samochodów

Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla siebie, aby uchronić się przed kradzieżami samochodów i innymi przestępstwami, jest ciągłe zwracanie uwagi na otoczenie.

NIEBEZPIECZEŃSTWA W PROWADZENIU: 9 NAJWAŻNIEJSZYCH ZAGROŻEŃ, KTÓRE WEDŁUG EKSPERTÓW PRZYCZYNIAJĄ SIĘ DO WYPADKÓW

„Zachowanie czujności to najważniejsza rzecz, jaką możesz zrobić, aby uniknąć stania się ofiarą, chociaż w dzisiejszym świecie łatwiej to powiedzieć, niż zrobić” – powiedział Mello. „Podczas spaceru, jazdy, a nawet zatrzymywania się na światłach często rozpraszają nas telefony komórkowe, przez co nie zwracamy uwagi na otoczenie. Może to sprawić, że będziemy łatwym celem dla przestępców”.

Kiedy spacerujesz o dowolnej porze dnia, upewnij się, że widzisz i słyszysz wszystko, co dzieje się wokół ciebie.

Kobieta korzystająca z telefonu komórkowego

Spacerując, powstrzymaj się od chęci spojrzenia na telefon. Może to uniemożliwić Ci zorientowanie się, co dzieje się wokół Ciebie. (iStock)

Poniżej znajdują się wskazówki oferowane przez Mello, które pomogą Ci zapewnić bezpieczeństwo w drodze.

  1. Zawsze bądź świadomy swojego otoczenia i ufaj swojemu instynktowi.
  2. Trzymaj okna otwarte i drzwi zamknięte, szczególnie podczas jazdy w obszarach o dużej przestępczości lub w nocy.
  3. Jeśli to możliwe, nie jedź sam.
  4. Zatrzymując się, zostaw wystarczająco dużo miejsca, aby w razie potrzeby manewrować wokół innych samochodów.
  5. Wjeżdżając do potencjalnie bogatego w cele środowiska, takiego jak parking w garażu, galeria handlowa, bank, sklep spożywczy lub stacja benzynowa, zaparkuj w dobrze oświetlonym miejscu najbliżej wejścia do firmy.

Mello zauważył również oprogramowanie śledzące lub GPS, które jest już wbudowane w nowsze pojazdy. Jeśli Twój samochód nie jest już w to wyposażony, możesz kupić niedrogi moduł śledzący na Amazon.

Policjant dodał, aby unikać umieszczania modułu śledzącego w schowku lub konsoli środkowej, ponieważ to właśnie te miejsca przestępcy w pierwszej kolejności sprawdzają pod kątem cennych przedmiotów.

3. Typowe czynniki ryzyka kradzieży samochodu

Chociaż zawsze ważne jest, aby zwracać uwagę na otoczenie, w niektórych miejscach do kradzieży samochodów dochodzi częściej niż w innych, takich jak galerie handlowe, garaże, sklepy ogólnospożywcze czy stacje benzynowe.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAPISAĆ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER LIFESTYLE

kobieta prowadząca samochód

Podczas jazdy nocą należy zachować szczególną ostrożność podczas parkowania pojazdu. (iStock)

„Aby zmniejszyć ryzyko kradzieży samochodu, należy parkować w dobrze oświetlonym miejscu, najbliżej wejścia do firmy. Przestępcy są mniej skłonni do podjęcia działań, jeśli wiedzą, że zobaczą ich świadkowie” – dodał Mello.

Mello powiedział również, że pora dnia może być czynnikiem ryzyka, ponieważ większość kradzieży samochodów ma miejsce w późnych godzinach nocnych do wczesnych godzin porannych, od 22:00 do 2:00.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Zaniedbanie zamknięcia pojazdu, pozostawienie go włączonego podczas postoju w danym miejscu, a także marka, model i wartość pojazdu mogą sprawić, że kierowca będzie bardziej podatny na kradzież.

Więcej artykułów o stylu życia znajdziesz na stronie www.foxnews.com/lifestyle.

Zrodlo