Palestyńczycy upamiętnili Nakbę, czyli „katastrofę” z 1948 r., kiedy setki tysięcy ludzi zostało wypędzonych ze swoich domów podczas ustanawiania państwa Izrael, podczas gdy siły izraelskie kontynuowały atak na Gazę.

Nakba była jednym z najważniejszych doświadczeń dla Palestyńczyków i pomogła w kształtowaniu ich tożsamości narodowej.

Tegoroczne obchody zostały zdominowane przez trudną sytuację ponad dwóch milionów Palestyńczyków w Gazie, z których większość mieszka w tymczasowych schronieniach lub namiotach po wysiedleniu z domów w wyniku wojny Izraela na tym terytorium.

Według władz Gazy w ponad siedmiomiesięcznym izraelskim ataku wojskowym, w wyniku którego znaczna część Strefy Gazy stała się pustkowiem gruzów i zniszczonych budynków, zginęło ponad 35 000 Palestyńczyków, a większość ludności została wysiedlona, ​​wywołując strach przed drugą Nakbą w którym zostaliby całkowicie wyparci z Gazy.

Obchody Dnia Nakby obchodzone 15 maja wyznaczają początek wojny w 1948 r., kiedy sąsiednie państwa arabskie zaatakowały Izrael dzień po ogłoszeniu przez nowe państwo niepodległości po wycofaniu sił brytyjskich z Palestyny.

Walki trwały miesiącami i kosztowały życie tysięcy ludzi. Ponad 700 000 Palestyńczyków zostało wypędzonych ze swoich domów na terenach dzisiejszego Izraela, większość do prowizorycznych obozów, takich jak te obecnie okupowane przez wysiedleńców z Gazy.

Z biegiem lat dziesiątki obozów dla uchodźców przekształciły się w gęsto zabudowane miasteczka rozsiane po całym Bliskim Wschodzie, gdzie uchodźcy z 1948 r. i ich potomkowie stanowią prawie połowę całkowitej populacji Palestyny.

Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych ponad 5,9 miliona Palestyńczyków jest obecnie zarejestrowanych jako uchodźcy na Zachodnim Brzegu, w Strefie Gazy, Jordanii, Libanie i Syrii, poza diasporą na całym świecie.

Na całym świecie odbywały się wydarzenia z okazji rocznicy Nakby, podczas których tysiące maszerowały i niosły palestyńskie flagi.

Zrodlo