Muzeum Sztuki Współczesnej w Limie (MAC) zainaugurowało w ten piątek, przy wsparciu Ambasady Hiszpanii, wystawę edukacyjną o rzeźbiarzu Eduardo Chillidzie, upamiętniającą 100. rocznicę jego urodzin, która daje peruwiańskiej publiczności możliwość poznania jego pracy z czystymi formami w przestrzeni publicznej.
Wystawa „Przekraczanie granic. 100 lat od narodzin Eduardo Chillidy” prezentuje, poprzez fotografie i teksty, twórczość uznanego artysty w trzech podstawowych osiach, którymi są rzeźba, grafika oraz specjalny cykl zatytułowany „Grawitacja”.
Generalny kurator MAC, Augusto del Valle, wyjaśnił EFE, że Chillida jest „dobrze znany ze swojej pracy w przestrzeni publicznej z czystymi formami”, a także ze swoich czarno-białych grafik i żelaznych rzeźb.
Jednocześnie „cykl Grawitacja jest bardzo wyjątkowy, (ponieważ) nie jest to malarstwo, rzeźba ani rycina, to nowy rodzaj płaskorzeźby”, gdzie pracuje na papierze, w określonej objętości, co nadaje mu „ pewnego ducha.” poetycki” – wyjaśnił.
Muzeum przypomniało, że od 1970 roku Chillida poprzez swoje prace w przestrzeni publicznej integruje swoje rzeźbiarskie spojrzenie z naturalnym i miejskim krajobrazem.
Ponadto w 1988 roku w swoim cyklu „Grawitacja” połączył swoją pasję do muzyki Jana Sebastiana Bacha z szumem morza i różnymi elementami natury.
Del Valle podkreśliła, że wystawa, czynna do 30 czerwca, jest interesująca ze względu na nauczanie, na różnych poziomach uczniów, podstawowego języka sztuki, podstawowych elementów, kompozycji, granic między formami i innych.
Kurator zaprosił także zwiedzających do muzeum znajdującego się w dzielnicy Barranco, aby zapoznali się z pracą kształtów w przestrzeni publicznej, „czystymi kształtami, które mogą mieć dużą siłę oddziaływania, gdy zostaną umieszczone w naturalnym środowisku, ponieważ dają dostęp do „ chwile wielkiej intensywności i radości.”
Równolegle z wystawą 13 czerwca w wielofunkcyjnej sali MAC Lima odbędą się dwa stoły dialogowe. Pierwsza z nich z udziałem peruwiańskich artystów i badaczy, którzy nadadzą „peruwiański rzeźbiarski wygląd, mówiąc o znaczeniu Chillidy jako punktu odniesienia dla współczesnych artystów”.
Druga odbędzie się z udziałem gości, „którzy przeanalizują symboliczny wymiar swoich dzieł, wykraczając poza wizualność i kładąc nacisk na poetykę: dialog z naturą, dźwiękiem i ciszą” – podaje ambasada Hiszpanii w Limie.
Misja dyplomatyczna podkreśliła, że Chillida, urodzony w San Sebastián w 1924 r., „jest fundamentalną postacią sztuki współczesnej, rozpoznawalną głównie dzięki nowatorskiemu podejściu do rzeźby”.
„Jego twórczość wyróżnia się nie tylko monumentalnością, ale także głębokim związkiem z filozofią, naturą i architekturą” – stwierdził.