Piątek, 31 maja 2024 – 09:27 WIB
Djakarta – Rząd będzie kontynuował Program Pomocy Żywnościowej dla Ryżu (Bapang) do grudnia 2024 r. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w czerwcu 2024 r., biorąc pod uwagę warunki Budżetu Dochodów i Wydatków Państwa (APBN).
Przeczytaj także:
Wątpiąc w program Tapera, Mahfud: Obliczenia matematyczne nie mają sensu
Zostało to przekazane przez Prezydenta Joko Widodo (Jokowi) podczas monitorowania bapangu ryżowego w magazynie Bulog Taba Pingin w Lubuklinggau na Sumatrze Południowej (Sumsel).
„Później w czerwcu to ogłoszę, ale wygląda na to, że można to kontynuować. Panie i panowie, proszę o wspólną modlitwę. Decyzję poznamy jeszcze w czerwcu. (Na przykład) och, jest budżet, (można) kontynuować do grudnia. Czy są skargi na ryż? Moim zdaniem ryż „Jest lepszy niż ten, który jadłem. Ryż, który dzielimy, jest najwyższej jakości (jakość)” – stwierdził Jokowi w swoim oświadczeniu z piątku, 31 maja 2024 r.
Przeczytaj także:
Odpowiedź Jokowiego do Sądu Najwyższego zmieniającego granicę wieku przewodniczącego okręgu
Tymczasem szef Narodowej Agencji Żywności (Bapanas) Arief Prasetyo Adi stwierdził, że zapasy rządowych rezerw ryżu (CBP) zarządzanych przez Bulog na dzień 28 maja osiągnęły 1,8 mln ton. Uważa on, że całkowite zapasy będą nadal rosły, ponieważ Bulog konsekwentnie przejmuje krajowe zbiory ryżu.
Przeczytaj także:
Johanis Tanak mówił o 9 członkach KPK Pansel powołanych przez Jokowi
„Rozumiemy, że będziemy nadal prowadzić program banpang ryżu i pozyskiwać go z zapasów CBP. Z tego powodu naszym głównym zadaniem jest wzmocnienie zapasów CBP w trakcie produkcji krajowej. „Dzieje się tak, ponieważ chcemy, aby w przyszłości, gdy nadejdzie pora sucha lub wystąpią globalne problemy z żywnością, będziemy w stanie przezwyciężyć ten problem, rozprowadzając CBP, aby pomóc społeczności za pośrednictwem różnych programów” – wyjaśnił Arief.
Dostosowując „Globalny raport na temat kryzysów żywnościowych 2024” opracowany przez Sieć Informacji o Bezpieczeństwie Żywnościowym (FSIN) i Globalną Sieć Przeciwko Kryzysom Żywnościowym, ekstremalne warunki pogodowe są jedną z głównych przyczyn wysokiego poziomu ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego w co najmniej 18 krajach, w których występuje więcej ponad 72 miliony ludzi. Liczba ta wzrosła w porównaniu z rokiem 2022, który wówczas obejmował 12 krajów, w których 56,8 mln osób dotkniętych był poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego.
Stwierdzono również, że El Nino i zjawiska pogodowe związane ze zmianą klimatu sprawiły, że rok 2023 był najgorętszym rokiem w historii. W tej projekcji na 2024 r. powodzie i ekstremalne warunki pogodowe spowodowane monsunami i tajfunami nadal stanowią problem, zwłaszcza w regionie azjatyckim.
„Dlatego nadal monitorujemy i upewniamy się, że akcje CBP są w dobrym stanie. Na dzień dzisiejszy jest to 1,8 mln ton i liczba ta będzie nadal rosła. Szacunkowe zbiory ryżu według BPS (Centralnej Agencji Statystycznej) KSA (Area Sample Framework) do maja nadal utrzymuje się nadwyżka w miesięcznym spożyciu ryżu. „Zatem rzeczywiście nadszedł czas, aby nadal zwiększać CBP, aby później, w porze suchej, rząd mógł swobodnie je dystrybuować, aby pomóc społeczności” – dodał.
Tymczasem na podstawie danych KSA BPS z obserwacji z kwietnia 2024 r. prognozuje się, że produkcja ryżu od stycznia do lipca wyniesie 18,74 mln ton. Szacuje się, że z tej sumy może wystąpić nadwyżka produkcyjna nad konsumpcją na poziomie około 650 tysięcy ton.
W kwietniu 2024 r. szacunkowa produkcja ryżu wyniesie 5,31 mln ton. Następnie w maju 2024 r. szacowana produkcja wyniesie aż 3,58 mln ton, w czerwcu 2024 r. na 2,01 mln ton, a w lipcu 2024 r. na 2,15 mln ton.
Tymczasem łączne spożycie krajowego ryżu przez Perum Bulog na dzień 26 maja osiągnęło 601 tys. ton. Obejmuje to zakup CBP 517 tys. ton i ryżu handlowego 83 tys. ton. Dla porównania łączna realizacja krajowego zakupu ryżu przez firmę Bulog w 2023 roku za rok wynosi 1,066 mln ton.
Następna strona
Stwierdzono również, że El Nino i zjawiska pogodowe związane ze zmianą klimatu sprawiły, że rok 2023 był najgorętszym rokiem w historii. W tej projekcji na 2024 r. powodzie i ekstremalne warunki pogodowe spowodowane monsunami i tajfunami nadal stanowią problem, zwłaszcza w regionie azjatyckim.