Zachodnia Jerozolima opublikowała pierwsze szacunki dotyczące liczby zgonów osób niewalczących w Gazie, twierdząc, że dane Hamasu są „fałszywe”

Izrael po raz pierwszy od rozpoczęcia wojny z Hamasem w październiku podał szacunkową liczbę ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej, twierdząc, że jego siły są „wyznaczanie nowego złotego standardu” w celu zminimalizowania szkód dla osób niewalczących w konflikcie miejskim.

W poniedziałek w internetowym oświadczeniu wideo rzecznik izraelskiego rządu Avi Hyman oszacował liczbę ofiar wojennych w Gazie na ponad 14 000 osób „terroryści” i około 16 000 cywilów. Lokalne władze odpowiedzialne za służbę zdrowia w rządzonej przez Hamas enklawie palestyńskiej zgłosiły śmierć ponad 35 000 osób, twierdząc, że większość zmarłych to kobiety i dzieci.

Hyman zbeształ media i Organizację Narodów Zjednoczonych za przedstawianie twierdzeń o ofiarach Hamasu jako faktu, mówiąc, że Izrael został potępiony na całym świecie w oparciu o „fałszywe i sfabrykowane” liczby. Teraz, gdy rząd izraelski opublikował swoje oświadczenie, dodał: „Spodziewalibyśmy się, że wszyscy uznają teraz te liczby za autentyczne szacunki pochodzące z wolnego, demokratycznego kraju, który walczy ściśle zgodnie z prawami konfliktów zbrojnych w jednym z najtrudniejszych scenariuszy wojen miejskich w historii”.
Rzecznik powiedział, że Izrael postrzega każdą ofiarę cywilną jako tragedię. O śmierć obwinił Hamas, oskarżając grupę bojowników o wykorzystywanie osób niewalczących jako ludzkich tarcz. Powiedział Fox News, „W rzeczywistości Izrael ustanawia nowy złoty standard w działaniach wojennych w miastach, wykazując prawdopodobnie najniższy w historii stosunek ofiar wśród cywilów do żołnierzy”.

Izraelskie oświadczenie pojawia się niecały tydzień po tym, jak gospodarz podcastu Piers Morgan zaczął krytykować Hymana za to „Nie mam pojęcia, ilu cywilów zabiłeś”. Nastąpiło to również po tym, jak ONZ obniżyła w zeszłym tygodniu swoje szacunki dotyczące liczby kobiet i dzieci zabitych w Gazie o prawie połowę.

Rewizja ONZ była spowodowana decyzją o podaniu danych liczbowych opartych na prawie 25 000 ofiar śmiertelnych, w przypadku których urzędnicy ds. zdrowia w Gazie mają pełne dane szczegółowe, zamiast uwzględniać ponad 10 000 osób, co do których szacuje się, że „zaginiony lub pod gruzami”. ONZ nie zasugerowała, że ​​dane Hamasu są zawyżone. Światowa Organizacja Zdrowia oświadczyła we wtorek, że widzi “nic złego” z danymi podanymi przez lokalne władze odpowiedzialne za służbę zdrowia.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Kongres USA grozi MTK w związku z izraelskimi nakazami aresztowania

Dane dotyczące ofiar podane przez władze Gazy obejmowały około 40% mężczyzn, 20% kobiet, 32% dzieci i 8% osób starszych. Nawet według izraelskich szacunków ponad 53% zmarłych w Gazie stanowili cywile.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken zauważył w niedzielę, że siły izraelskie zabiły więcej palestyńskich cywilów niż bojownicy Hamasu. Powiedział, że Waszyngton zgadza się z szacunkami izraelskimi dotyczącymi ofiar.

„Izrael posiada procesy, procedury, zasady i regulacje mające na celu zminimalizowanie szkód wśród ludności cywilnej” Blinken powiedział w wywiadzie dla CBS News. Ale oni „nie były stosowane konsekwentnie i skutecznie. Istnieje rozbieżność pomiędzy deklarowanymi intencjami a niektórymi wynikami, które zaobserwowaliśmy.”

Zrodlo