Humanity Protocol, zdecentralizowane rozwiązanie w zakresie tożsamości, zebrało 30 milionów dolarów (około 250 crore rupii) z nowej rundy finansowania prowadzonej przez Kingsway Capital, a startup osiągnął status jednorożca, a jego wycena przekroczyła 1 miliard dolarów (około 8350 crore rupii). . W rundzie finansowania zalążkowego wzięło udział ponad 20 innych firm venture capital, w tym Animoca Brands, Blockchain.com, Hashed i Shima Capital. Startup konkuruje z Worldcoin, konkurencyjną usługą, która w kilku regionach borykała się z wyzwaniami prawnymi.

Zdecentralizowane rozwiązania tożsamości (DID) mają na celu uwierzytelnianie użytkowników i podmiotów bez organu centralnego. Aby zarejestrować wyjątkowość każdej osoby, Humanity Protocol gromadzi skany dłoni poszczególnych osób. Skany te są przechowywane na blockchainie i wydawany jest dowód człowieczeństwa, który weryfikuje, czy posiadacz tej tożsamości jest rzeczywiście człowiekiem, a nie botem.

„Dowód tożsamości to potężna koncepcja, ale istniejące obecnie rozwiązania nie zostały przyjęte, ponieważ wdrażanie jest inwazyjne i powoduje duże tarcia” – napisał Terence Kwok, założyciel Humanity Protocol post na blogu. „Świat potrzebuje prawdziwie suwerennych ram tożsamości zbudowanych na podstawowych zasadach inkluzywności, prywatności i decentralizacji”.

Mechanizm konsensusu Proof of Humanity (PoH) protokołu Humanity Protocol ma na celu ograniczenie ryzyka oszustw związanych z tożsamością i ataków Sybil. Zapewnia to warstwę zaufania i wiarygodności jednostkom ludzkim w zdecentralizowanych sieciach w prawdziwym świecie.

Wyjaśniając, dlaczego dowód tożsamości jest obiecującą koncepcją, w poście Kwoka na Medium napisano: „PoH umożliwia użytkownikom przeprowadzanie różnych transakcji, takich jak potwierdzanie własności aktywów w świecie rzeczywistym, uzyskiwanie dostępu do zastrzeżonych usług lub potwierdzanie ich wykształcenia i historii zatrudnienia , bez konieczności ujawniania swoich danych osobowych osobom trzecim.”

Projekt Blockchain ID twierdzi również, że wdrożenie PoH może sprawić, że działania takie jak dystrybucja uniwersalnego dochodu podstawowego będą bardziej sprawiedliwe, ponieważ transakcje te są powiązane z prawdziwymi ludźmi.

Jednak w ostatnim czasie te kontrowersyjne zdecentralizowane projekty tożsamości spotkały się z krytyką i obawami ze strony kilku rządów z całego świata.

Jednym z podobnych projektów jest Worldcoin założony przez dyrektora generalnego OpenAI Sama Altmana. Wykorzystując skany tęczówek ludzi, Altman planuje wygenerować unikalną, globalną identyfikację osób, co wyeliminuje potrzebę przedstawiania przez nie swojego dokumentu tożsamości, takiego jak imię i nazwisko lub identyfikator e-mail, w celu interakcji z komputerami i maszynami, zapewniając jednocześnie, że posiadacz tego dokumentu tożsamości jest naprawdę ludzki. Projekt był postrzegany jako natrętny i obecnie napotyka przeszkody prawne w takich krajach jak Nairobi i Włochy.


Linki partnerskie mogą być generowane automatycznie – szczegółowe informacje można znaleźć w naszym oświadczeniu dotyczącym etyki.

Zrodlo