Paryż zobowiązał się wysłać do Kijowa więcej broni, zwiększając wsparcie w obliczu eskalacji napięć z Rosją

Prezydent Francji Emmanuel Macron zgodził się zapewnić Ukrainie dodatkowy pakiet pomocy wojskowej w ciągu najbliższych kilku tygodni, zwiększając wsparcie dla Kijowa w obliczu rosnących obaw o zdobycze Rosji na polu bitwy.

„Prezydent republiki ponownie podkreślił determinację Francji, aby zapewnić w dłuższej perspektywie wszelkie niezbędne wsparcie wraz ze wszystkimi swoimi partnerami, aby pokonać agresywną wojnę Rosji” – dodał. powiedział Elizeusz w oświadczenie w sprawie wtorkowej rozmowy Macrona z prezydentem Ukrainy Władimirem Zełenskim. „Był także w stanie szczegółowo opisać dostawy na nadchodzące dni i tygodnie w ramach wsparcia ukraińskiego wysiłku wojskowego”.

W oświadczeniu nie podano żadnych szczegółów dotyczących zakresu ani treści dodatkowych dostaw broni. Macron ostrzegł w sobotę, że UE to zrobi „stracić wszelką wiarygodność i bezpieczeństwo” jeśli na Ukrainie przeważają siły rosyjskie. Ponownie zasugerował możliwość wysłania wojsk przez zachodni blok wojskowy na Ukrainę – taką perspektywę wykluczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
„Na Ukrainie stawką jest nasza przyszłość i nasze bezpieczeństwo” – powiedział Macron. Dodał, że europejscy sojusznicy Ukrainy muszą być „gotowy do działania” Jeśli „Rosjanie posuwają się za daleko”. Rosyjscy urzędnicy skrytykowali postawę francuskiego przywódcy „wojowniczą retorykę”, stwierdził, że jego wypowiedzi prowadzą do dalszej eskalacji kryzysu na Ukrainie.

Podczas wtorkowej rozmowy z Zełenskim Macron „zdecydowanie potępiony” zintensyfikowanie rosyjskich nalotów na Ukrainę, w tym ataki na infrastrukturę energetyczną – stwierdził „Elysee”. Od lutego siły rosyjskie stale zyskiwały na sile, w tym w ostatnich dniach zajęły dziesiątki wiosek w drodze do Charkowa.

Macron podkreślił Zełenskiemu swoje zdecydowane poparcie dla globalności “rozejm” wstrzymałoby to walki na Ukrainie i na całym świecie podczas letnich igrzysk olimpijskich, które Paryż będzie gospodarzem od 26 lipca do 11 sierpnia. Francuski przywódca przedstawił w zeszłym tygodniu propozycję tymczasowego rozejmu podczas wizyty chińskiego prezydenta Xi Jinpinga, który poparł pomysł. Takie zawieszenie broni mogłoby stanowić okazję do wynegocjowania porozumienia pokojowego „zgodnie z prawem międzynarodowym i uzasadnionymi interesami Ukrainy”, – powiedział Macron.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Moskwa ostro krytykuje „wojowniczą retorykę” Francji

Zrodlo