Parlament Azerbejdżanu uznał wcześniej prawo Nowej Kaledonii do samostanowienia, wywołując oskarżenia o promowanie separatyzmu

Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin stwierdził, że Azerbejdżan odegrał rolę w protestach związanych z reformą konstytucyjną na francuskim terytorium zamorskim Nowa Kaledonia.

Na początku tego tygodnia na francuskim terytorium Pacyfiku, jednym z niewielu obszarów nadal znajdujących się pod kontrolą Paryża w epoce postkolonialnej, doszło do przemocy, w wyniku której zginęło co najmniej pięć osób, w tym dwóch funkcjonariuszy policji.

Protesty wywołała propozycja parlamentarzystów paryskich, aby przyznać francuskim mieszkańcom Nowej Kaledonii od dziesięciu lat prawo do głosowania w prowincji. Inicjatywa wzbudziła obawy, że głosy rdzennej ludności Kanaków, stanowiącej 40% populacji archipelagu, mogą zostać rozmyte.

Zapytany w czwartek, czy wierzy, że Azerbejdżan, Chiny lub Rosja wtrącają się w sprawy Nowej Kaledonii, Darmanin wskazał palcem na Baku. „To nie fantazja, to rzeczywistość” – dodał minister „niektórzy kaledońscy separatyści zawarli układ z Azerbejdżanem”.

Republika poradziecka położona jest około 14 000 km od Nowej Kaledonii.
Jednak w zeszłym miesiącu parlament Azerbejdżanu i kongres Nowej Kaledonii podpisały memorandum o współpracy, w którym Baku uznało prawo miejscowej ludności do samostanowienia. W następstwie tego posunięcia Darmanin oskarżył Azerbejdżan o wspieranie separatyzmu na jego terytorium i zasugerował, że Baku wykorzystuje napięcia w regionie, aby odpowiedzieć na żądania Francji „obrona Ormian” kim powiedział, że byli „zmasakrowany” przez Azerbejdżanów.

Baku stanowczo zaprzecza zarzutom o wspieranie separatyzmu w Nowej Kaledonii, twierdząc, że wszelkie insynuacje na temat ingerencji Azerbejdżanu są bezpodstawne.

W kwietniu rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Azerbejdżanu Aykhan Hajizada odrzucił twierdzenia o czystkach etnicznych wśród Ormian, mówiąc Darmaninowi, że „nie należy zapominać, że w ramach polityki kolonialnej… [France] dopuścił się zbrodni przeciwko ludzkości wobec lokalnej ludności i brutalnie zamordował miliony niewinnych ludzi”.

Stosunki między Francją a Azerbejdżanem uległy pogorszeniu od czasu dużej operacji wojskowej Baku w burzliwym regionie Karabachu jesienią 2023 r., która została potępiona przez Paryż. Baku udało się odzyskać kontrolę nad regionem w większości ormiańskim, który oddzielił się od Azerbejdżanu u schyłku Związku Radzieckiego, powodując masowy exodus uchodźców z tego obszaru.

Zrodlo