Profesor psychiatry i konsultant Szpitala Klinicznego Uniwersytetu w Beninie (UBTH), Akhigbe Kingsley, wezwał do wspólnych wysiłków na rzecz podnoszenia świadomości na temat zdrowia psychicznego.
Prof. Kingsley stwierdziła, że dyskryminacja i napiętnowanie uniemożliwiają osobom potrzebującym dostęp do zdrowia psychicznego lub odwiedzanie doradców w celu zapewnienia dobrego samopoczucia.
Zauważył, że „wydaje się, że piętno przykleja się i zniechęca ludzi do nawiązywania kontaktu z takimi osobami. Wszyscy musimy się zaangażować i walczyć z tym.”
Oświadczył to podczas szczytu poparcia mającego na celu podniesienie świadomości na temat zdrowia psychicznego wśród studentów studiów podyplomowych Uniwersytetu w Beninie (UniBen) w mieście Benin w stanie Edo.
Szczyt został zorganizowany przez Inicjatywę Koncepcja Koła Zdrowia (HCCI) i Radę Młodzieży Delty Nigru (NDYC) we współpracy z Komisją Rozwoju Delty Nigru (NDDC).
Powiedział: „Większość problemów ze zdrowiem psychicznym, o których ludzie wiedzą, że doświadczają, to cierpienie. Nadal jednak mogą chodzić do pracy, szkoły i mieć kontakt z ludźmi. Jednak sami dźwigają swój ciężar. We wszystkich tych przypadkach doradcy ds. zdrowia psychicznego są gotowi zaoferować pomoc. Ile osób naprawdę czuje się dobrze? Osoby mają problemy ze snem, zmęczeniem, słuchem i zapominaniem. To wszystko są problemy psychiczne.
„Nie ma znaczenia, kto uda się do doradcy. Każda osoba odwiedzana z jakąś dolegliwością.”
Przedstawiciel stanu Edo w NDDC, Patrick Aisoweren i krajowy koordynator NDYC, inż. Jator Abido odpowiednio pochwalił dyrektora zarządzającego NDDC, dr Samuela Ogbuku, za zgodę na szczyt.
Aisoweren powiedziała, że NDDC jako agencja interwencyjna zawsze chętnie wspiera inicjatywy promujące dobro młodzieży w regionie.