Kijów, Ukraina – Z powodu nieustannej, trzaskającej kanonady wokół niego policjant musiał krzyknąć.

„Wróg zajmuje pozycje na ulicach Wowczańska, więc ewakuujcie ludzi” – nawoływał brodaty oficer w kamizelce kuloodpornej i hełmie mieszkańców ukraińskiego miasta, które leży niedaleko granicy z Rosją.

Jego rozmowa została sfilmowana i opublikowana w Telegramie w środę. W miarę eskalacji wojny Rosji z Ukrainą obejrzano ją ponad 13 000 razy.

Wowczańsk to miasto przemysłowe w północno-wschodnim obwodzie charkowskim, położone zaledwie 5 km od granicy z Rosją i od piątku jest atakowane.

Wtedy siły rosyjskie rozpoczęły dwutorowy najazd na region i w ciągu kilku dni zajęły prawie tuzin wiosek.

Ze swoimi mieszkaniami i budynkami fabrycznymi, których mogą bronić małe grupy żołnierzy, Wowczańsk jest trudniejszym orzechem do zgryzienia.

Rosjanie wciąż próbują przejąć nieużywane lotnisko i rzeźnię z czasów sowieckich, która mogłaby służyć jako baza do dalszego rozwoju.

Drugi kierunek ich ofensywy rozpoczął się w przygranicznym mieście Lipce, około 50 km (31 mil) na zachód od Wowczańska.

Leży przy autostradzie prowadzącej do stolicy regionu, zwanej także Charkowem.

Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy, liczące przed wojną 1,5 miliona mieszkańców, był w ostatnich miesiącach bombardowany niemal bez przerwy.

Jak dotąd nalot jest największym rosyjskim atakiem lądowym na Ukrainę od sierpnia 2022 r., kiedy ukraińskie wojsko wyrzuciło najeźdźców z większości obwodu charkowskiego.

„To udany rozpoznanie bojowe, osiągnęli postęp na poziomie taktycznym” – powiedział Al Jazeerze generał porucznik Ihor Romanenko, były zastępca szefa sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Moskwa chce utworzyć w Charkowie „strefę sanitarną”, aby chronić rosyjski region Biełgorod, który leży na północ od Charkowa i został ciężko ostrzelany przez siły ukraińskie.

I mimo że ukraiński wywiad kilka tygodni temu donosił, że Rosjanie zaatakują region, siłom ukraińskim nie udało się stworzyć stabilnej linii obrony, która zapobiegłaby inwazji, powiedział Romanenko.

„Sytuacja w kraju jest trudna” – stwierdził.

Jednak jak dotąd wydaje się, że Rosjanie nie mają wystarczających sił – do oblężenia Charkowa potrzeba co najmniej 150 000 żołnierzy, ponieważ ich obecny kontyngent wzdłuż granicy jest około trzy razy mniejszy, powiedział Romanenko.

Moskwa jednak prowadzi „ukrytą mobilizację” setek tysięcy ludzi i może wysłać większe siły, aby zająć Charków pod koniec maja lub na początku czerwca, powiedział.

„Możemy zebrać zasoby, stworzyć system obronny i pokrzyżować ich plan przestępstwa” – powiedział.

Nacisk Moskwy w Charkowie może wydawać się niepokojący, ale „biorąc pod uwagę wyzwania, przed którymi stoi Rosja, jest mało prawdopodobne, że doprowadzą one do penetracji i wyzysku o znaczeniu operacyjnym” – powiedział Al Jazeerze emerytowany generał NATO Gordon „Skip” Davis Jr.

Rosja wysłała znaczną liczbę wozów bojowych w kierunku Charkowa, wspieranych przez intensywne wsparcie powietrzne, z widoczną próbą skierowania sił ukraińskich na północy, aby umożliwić natarcie na południe, powiedział.

„Te postępy umożliwiłyby siłom rosyjskim zdobycie terytoriów nielegalnie zaanektowanych regionów, które pozostają pod kontrolą Ukrainy” – powiedział.

Przewaga powietrzna Rosji

Jednym z czynników ich sukcesu jest niekwestionowana przewaga powietrzna od rozpoczęcia wojny w 2022 roku.

Atak naziemny jest wspierany przez rosyjskie bombowce, które rzucają ciężkie bomby szybujące, które są w stanie zniszczyć nawet najbardziej ufortyfikowane budynki.

Bomby te odegrały kluczową rolę w niedawnych zdobyczach Moskwy we wschodnim obwodzie donieckim.

Ukraina pozbyła się większości swoich sił powietrznych z czasów sowieckich, przekazując Rosji wszystkie swoje bombowce strategiczne pod koniec lat 90. w ramach spłaty długów za gaz ziemny.

Mocarstwa zachodnie zgodziły się dostarczyć kilkadziesiąt myśliwców F-16, ale pierwszych sześć ma pojawić się dopiero latem.

Kolejną wielką przeszkodą jest tabu dotyczące użycia na terytorium Rosji broni dostarczonej przez NATO, ponieważ zachodni przywódcy boją się antagonizować Putina.

Strażacy pracują na miejscu rosyjskiego nalotu podczas rosyjskiego ataku na Ukrainę, w Charkowie na Ukrainie, 14 maja 2024 r. REUTERS/Sofiia Gatilova
Strażacy pracują na miejscu rosyjskiego ataku powietrznego w Charkowie na Ukrainie, 14 maja 2024 r. [Sofiia Gatilova/Reuters]

Dlatego też wojska moskiewskie „eksploatują przyległe rosyjskie ziemie i przestrzeń powietrzną, które w zasadzie stały się schronieniem przed zapewnianymi przez Zachód systemami ognia dalekiego zasięgu i amunicją” – powiedział Davis.

„Nadszedł czas, aby zachodni przywódcy usunęli te zewnętrznie nałożone ograniczenia i pozwolili Ukrainie na skuteczną obronę wszystkimi dostępnymi środkami”.

Amerykańska Komisja Helsińska, grupa praw człowieka, stwierdziła w środę, że Biały Dom „musi nie tylko umożliwiać ukraińskim siłom zbrojnym, ale także zachęcać je do uderzania w siły rosyjskie, ostrzeliwując i stacjonujące na rosyjskich granicach, a także dzielić się danymi wywiadowczymi, aby zapobiec masowym ofiarom śmiertelnym”.

Wygląda na to, że Biały Dom się waha.

„Nie zachęcaliśmy do strajków ani nie umożliwialiśmy ich poza Ukrainą, ale ostatecznie Ukraina musi sama podjąć decyzje dotyczące sposobu prowadzenia tej wojny” – powiedział wcześniej w środę sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Tymczasem rosyjscy żołnierze płacą wysoką cenę za swój sukces.

Według Kyryło Sazonowa, ukraińskiego analityka wojskowego, ci, którzy odmówili wzięcia udziału w frontowych atakach na ukraińskie okopy – z których zwykle nie pozostaje nikt przy życiu – zostali zabici przez innych rosyjskich żołnierzy.

Sazonow zamieścił na swoim kanale Telegram pisemne odmowy znalezione przy ciałach czterech rosyjskich żołnierzy zabitych w pobliżu wsi Starica.

Ukraińskie kontrataki zmusiły Rosjan do opuszczenia wsi Zelene, położonej w drodze do Charkowa.

„Na tym odcinku «wielkiego natarcia Rosji na Charków» prędkość spadła prawie do zera” – napisał w czwartek w Telegramie analityk wojskowy Konstantin Mashovets.

Zachodni analitycy zgadzają się z nim.

Tempo ofensywy Moskwy w Charkowie „w dalszym ciągu maleje po tym, jak siły rosyjskie początkowo zajęły obszary, które według ukraińskich urzędników były słabiej bronione” – stwierdził w czwartek zespół doradców Instytutu Studiów Wojennych.

Wielu mieszkańców Charkowa czuje się jednak zdezorientowanych i przestraszonych.

„Wydaje mi się, że to powracający koszmar” – powiedziała Oleksandra Bondarenko, 42-letnia sprzedawczyni, która w 2022 roku uciekła z Charkowa, aby osiedlić się w Kijowie ze swoją nastoletnią córką i dwoma kotami.

„Europa i Ameryka kłócą się o to, czy powinny dać nam samoloty czy rakiety, głosując w sprawie pomocy wojskowej, a Rosjanie po prostu nie przestają” – powiedziała Al Jazeerze przed sklepem spożywczym w centrum Kijowa, gdzie pracuje, nerwowo zaciągając się papierosem .

„Wydaje się, że demokracja nie sprawdza się podczas wojny, a dla nas oznacza to niekończące się straty”.

Zrodlo