Cukrzyca i cholesterol zniknęły!  Ryż kukurydziany i manioku to zdrowe i pyszne rozwiązanie

Sobota, 1 czerwca 2024 – 03:04 WIB

DJAKARTA Dla niektórych osób biały ryż jest ich największym „wrogiem”. Nie bez powodu mówi się, że biały ryż jest odpowiedzialny za przyrost masy ciała. Mało tego, mówi się, że biały ryż zawiera dużo cukru, który spożywany w nadmiernych ilościach może powodować problemy zdrowotne. Jednym z problemów, które mogą być spowodowane, jest cukrzyca.

Przeczytaj także:

Rozpieszczaj swój język! Trzej znani indonezyjscy szefowie kuchni serwują apetyczne, pyszne jedzenie

Wiadomo, że biały ryż ma dość wysoką zawartość glikemii. Po jego spożyciu poziom cukru we krwi może gwałtownie wzrosnąć.

„Problem polega na tym, że biały ryż ma wysoki poziom cukru. „Ten biały ryż ma dość wysoki poziom glikemii na 100 gramów, powyżej 70. Jest to kategoria wysoka, szybciej podnosi poziom cukru we krwi” – ​​powiedział specjalista ds. żywienia klinicznego, dr. Muliana Daya, M.Gizi, Sp.GK, AIFO-K na wydarzeniu dotyczącym protokołu ustaleń Dailymeal z udziałem Instytutu Badań i Służb Społecznych (LPPM) na Uniwersytecie Jenderal Soedirman w Senayan, Dżakarta Środkowa, piątek 31 maja 2024 r.

Przeczytaj także:

Spożywanie cukru zgodnie z zaleceniami może nadal powodować otyłość u dzieci, jeśli…

W rezultacie wiele osób decyduje się nie spożywać białego ryżu z tego powodu. Chociaż same węglowodany pełnią ważną rolę dla organizmu.

Przeczytaj także:

6 przepisów na pyszne przekąski bogate w błonnik, najwyraźniej skuteczne w odchudzaniu

„Zapotrzebowanie na makroskładniki jest bardzo duże, jedynymi składnikami odżywczymi, które dostają się do mózgu są węglowodany. Węglowodany są głównym źródłem energii dla organizmu. „Nawet Ministerstwo Zdrowia zaleca spożywanie 50–60 proc. węglowodanów w zdrowym talerzu” – stwierdził.

Dlatego ma nadzieję, że ludzie będą nadal spożywać węglowodany, dokonując zdrowszych wyborów. Wybierz węglowodany złożone, takie jak brązowy ryż, a nawet ryż kukurydziany i ryż maniok, które ostatnio stały się popularne wśród społeczeństwa.

Muliana ujawniła, że ​​ryż kukurydziany i ryż maniokowy są lepsze od ryżu białego. W przeliczeniu na 100 gramów błonnika, ryż kukurydziany i ryż maniokowy mogą osiągnąć 25 razy więcej.

„W 100 gramach białego ryżu znajduje się 0,2 grama błonnika. Na 100 gramów brązowego ryżu błonnik wynosi 1,4-1,8 grama. W 100 gramach ryżu maniokowego znajduje się 5 gramów błonnika. „W 100 gramach ryżu kukurydzianego błonnik zawiera 7 gramów” – powiedział.

Następnie ujawnił, że wysoka zawartość błonnika zawarta w ryżu maniokowym i ryżu kukurydzianym może faktycznie regulować poziom cukru we krwi. Poza tym może być również naturalnym lekiem na cholesterol, ponieważ zawartość błonnika w ryżu może obniżyć poziom cholesterolu we krwi.

„To danie w towarzystwie warzyw obniży poziom cholesterolu o 30 procent” – powiedział.

To nie koniec, ryż kukurydziany i ryż maniokowy również okazują się lepsze od ryżu białego pod względem indeksu glikemicznego. Indeks glikemiczny ryżu kukurydzianego na 100 gramów wynosi 40. Natomiast ryż maniokowy na 100 gramów wynosi 45-50.

„Indeks glikemiczny ryżu białego wynosi powyżej 70, co mieści się w kategorii wysokiej. Wysoki indeks glikemiczny powoduje szybszy wzrost poziomu cukru we krwi w organizmie. Jeśli brązowy ryż ma indeks glikemiczny 55. 100 gramów ryżu maniokowego należy do kategorii niskiej, wzrost i spadek poziomu cukru we krwi zajmie więcej czasu. „100 gramów ryżu kukurydzianego ma bardzo niski indeks glikemiczny, poniżej 40, ze względu na wysoką zawartość błonnika” – powiedział.

Następna strona

Źródło :



Zrodlo