Bitwy w Rafah zaostrzają się, gdy Izrael przejmuje strefę graniczną Gazy i Egiptu

Mieszkańcy Rafah zgłosili intensywny ostrzał artyleryjski i strzelaninę w mieście na dalekim południu Gazy po tym, jak Izrael oświadczył, że zajął strategiczny korytarz na granicy terytorium palestyńskiego z Egiptem.

Izraelskie wojsko rozpoczęło wtargnięcie do Rafah na początku maja pomimo międzynarodowych zastrzeżeń w związku z losem ukrywającej się tam palestyńskiej ludności cywilnej.

Niedzielny strajk, który wywołał pożar i spowodował śmierć kilkudziesięciu osób w obozie dla przesiedleńców, wywołał falę nowego potępienia, w tym kampanię w mediach społecznościowych pod hasłem „Wszystkie oczy na Rafah”, podzielanym przez dziesiątki milionów użytkowników.

Izrael oświadczył w środę, że jego siły przejęły 14-kilometrowy korytarz filadelfijski na granicy Gazy i Egiptu, który, jak podejrzewa, był wykorzystywany do przemytu broni.

Rzecznik wojskowy kontradmirał Daniel Hagari ogłosił, że Izrael przejął „kontrolę operacyjną” nad wąskim obszarem przygranicznym, gdzie, jego zdaniem, żołnierze „odkryli około 20 tuneli”.

Egipt, wieloletni mediator w konflikcie, który coraz głośniej krytykuje izraelską operację, odrzucił twierdzenia o tunelach przemytniczych przebiegających pod strefą buforową.

„Izrael wykorzystuje te zarzuty, aby usprawiedliwić kontynuowanie operacji w palestyńskim mieście Rafah i przedłużanie wojny ze względów politycznych” – jak twierdzi egipskie źródło wysokiego szczebla w powiązanej z państwem Al-Kahera News.

Egipscy urzędnicy twierdzą, że potencjalne przejęcie Filadelfii przez Izrael może pogwałcić przełomowe porozumienie pokojowe obu krajów z 1979 r., chociaż od czasu oświadczenia wojska nie otrzymano żadnego oficjalnego komentarza ze strony Kairu.

Korespondent AFP doniósł o artylerii i ostrzale w dzielnicy Zeitoun, na północy terytorium Gazy, gdzie świadkowie widzieli gęste kłęby dymu unoszące się nad obozem dla uchodźców Jabalia i Beit Lahiya.

Stały strumień cywilów uciekł z Rafah, przewożąc swój dobytek na ramionach, w samochodach lub na wozach ciągniętych przez osły.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych przed rozpoczęciem ofensywy w Rafah schroniło się tam aż 1,4 miliona ludzi. Według agencji ONZ ds. uchodźców palestyńskich UNRWA od tego czasu z tego obszaru uciekło milion osób.

Izraelskie wojsko poinformowało w czwartek, że poprzedniego dnia jego siły zaatakowały ponad 50 celów w Gazie.

W oświadczeniu podano, że żołnierze znaleźli broń, materiały wybuchowe i szyby tuneli w Rafah oraz walczyli z bojownikami w Jabalii.

Według urzędników Gazy w weekendowy izraelski atak i po nim pożar, który przedarł się przez obóz dla wysiedlonych Palestyńczyków w Rafah, zginęło 45 osób i stał się powodem dwudniowych dyskusji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Zrodlo