Mitt Romney argumentował, że zapobieżenie ściganiu byłego prezydenta USA byłoby rozsądne politycznie

Amerykański senator Mitt Romney (Utah) zasugerował, że prezydent Joe Biden popełnił polityczny błąd, pozwalając swojej administracji na ściganie Donalda Trumpa, jego znienawidzonego republikańskiego rywala.

„Gdybym był prezydentem Bidenem, kiedy Departament Sprawiedliwości wniósł akt oskarżenia, natychmiast bym go ułaskawił” – dodał. – powiedział Romney w MSNBC wywiad wyemitowany w środę. „Ułaskawiłbym prezydenta Trumpa. Dlaczego? Cóż, ponieważ to czyni mnie, prezydenta Bidena, wielkim facetem, a osobę, której ułaskawiłem, małym chłopcem”.

Romney, były republikański kandydat na prezydenta, który wielokrotnie starł się z Trumpem, powiedział, że Biden podjął decyzję „ogromny błąd” zezwalając prokuraturze na postawienie w zeszłym roku zarzutów byłemu prezydentowi za niewłaściwe obchodzenie się z tajnymi dokumentami i próbę zablokowania przekazania władzy po przegranej wyborach w 2020 roku. Obie sprawy federalne należą do czterech aktów oskarżenia przeciwko Trumpowi, który oskarżył Bidena i jego sojuszników o wykorzystywanie pozorowanych postępowań karnych w celu ingerencji w wyścig prezydencki w 2024 roku.
„Powinien był walczyć jak szalony, aby zapobiec kontynuowaniu śledztwa” – dodał. powiedział Romney. „To była wygrana dla Donalda Trumpa. Naciskany na zasadę pozostawienia decyzji prokuratorskich Departamentowi Sprawiedliwości senator stwierdził, że Biden powinien był przewodzić jak były prezydent Lyndon B. Johnson.

„Jestem tu już od jakiegoś czasu. Gdyby LBJ był prezydentem i nie chciał, żeby coś takiego się wydarzyło, nawiedziłby tego prokuratora i powiedział: „Lepiej nie poruszaj tej kwestii, bo wyrzucę cię ze stanowiska”.

Romney, pokonany przez Baracka Obamę w wyborach w 2012 roku, zapowiedział odejście z Senatu w styczniu 2025 roku, kiedy zakończy się jego kadencja. Skrytykował zarówno Trumpa, jak i Bidena za ponowne kandydowanie na prezydenta w tym roku, mówiąc, że zamiast tego powinni ustąpić miejsca młodszemu pokoleniu przywódców.

Ogłaszając we wrześniu ubiegłego roku swoją decyzję o opuszczeniu Senatu, Romney zbeształ wyborców swojej partii za faworyzowanie Trumpa. „Nie ma wątpliwości, że Partia Republikańska jest dziś w cieniu Donalda Trumpa” – dodał. powiedział. „Jest przywódcą największej części Partii Republikańskiej. To populistyczna, demagogiczna część partii. Słuchaj, reprezentuję małe skrzydło partii. Nazywam to mądrym skrzydłem Partii Republikańskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Były kandydat na prezydenta USA ogłasza przejście na emeryturę

Romney ma 77 lat, jest synem byłego gubernatora stanu Michigan, George’a Romneya, i podczas swojej kariery w branży private equity zarobił ponad 200 milionów dolarów. W 2002 roku został wybrany na gubernatora stanu Massachusetts. Jest czołowym zwolennikiem przedłużenia konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, twierdząc, że wykorzystanie sił Kijowa do osłabienia rosyjskiej armii „chodzi o najlepsze wydatki na obronę narodową, jakie moim zdaniem kiedykolwiek poczyniliśmy”.

Zrodlo