Apple zaplanowało modernizację Siri opartą na sztucznej inteligencji, aby kontrolować funkcje poszczególnych aplikacji

Apple Inc. planuje unowocześnić swojego wirtualnego asystenta Siri, dodając bardziej zaawansowaną sztuczną inteligencję, co według osób znających się na rzeczy pozwoli użytkownikom sterować głosowo poszczególnymi funkcjami aplikacji. Nowy system pozwoli Siri po raz pierwszy przejąć kontrolę nad wszystkimi funkcjami aplikacji, twierdzą osoby, które prosiły o zachowanie anonimowości ze względu na niepubliczny charakter inicjatywy. Ta zmiana wymagała modernizacji oprogramowania Siri przy użyciu dużych modeli językowych – podstawowej technologii stojącej za generatywną sztuczną inteligencją – i będzie jednym z najważniejszych punktów ponownego zaangażowania Apple w sztuczną inteligencję – twierdzą.

Aktualizacja stanowi część szerszej strategii firmy dotyczącej sztucznej inteligencji, która zostanie zaprezentowana 10 czerwca podczas ogólnoświatowej konferencji programistów. Apple przygotowuje kilka funkcji, w tym transkrypcje i podsumowania notatek głosowych, szybkie podsumowania stron internetowych i powiadomień, automatyczne odpowiedzi na wiadomości, zaawansowane Bloomberg donosi, że edycja zdjęć i emoji generowane przez sztuczną inteligencję.

W ramach wdrożenia bardziej podstawowe zadania AI będą przetwarzane na samych urządzeniach, natomiast bardziej zaawansowane możliwości będą obsługiwane za pośrednictwem przetwarzania w chmurze. Firma zawarła także umowę z OpenAI na integrację chatbota i innych technologii start-upu z systemem operacyjnym iOS i prowadzi rozmowy z firmą macierzystą Google, Alphabet Inc., w sprawie korzystania z oprogramowania Gemini w przyszłości. Szef oprogramowania Apple, Craig Federighi, powiedział swoim zespołom, aby opracowały jak najwięcej nowych funkcji sztucznej inteligencji na potrzeby tegorocznych aktualizacji systemu operacyjnego.

Siri będzie głównym tematem odsłonięcia WWDC. Nowy system umożliwi asystentowi bardziej precyzyjne sterowanie i nawigację na iPhonie lub iPadzie. Obejmuje to możliwość otwierania poszczególnych dokumentów, przenoszenia notatki do innego folderu, wysyłania lub usuwania wiadomości e-mail, otwierania określonej publikacji w Apple News, wysyłania e-mailem łącza internetowego, a nawet proszenia urządzenia o streszczenie artykułu.

Przedstawiciel Apple z Cupertino w Kalifornii odmówił komentarza.

Dziś Siri ogranicza się głównie do szerszych poleceń, takich jak odtwarzanie playlist, wyszukiwanie informacji czy sterowanie inteligentnymi urządzeniami gospodarstwa domowego. Firma oferuje także programistom tak zwane intencje aplikacji, umożliwiając im tworzenie sposobów korzystania przez Siri z poszczególnych funkcji. W 2018 roku Apple uruchomiło również skróty Siri, umożliwiające użytkownikom ręczne tworzenie poleceń dotyczących funkcji aplikacji.

Nowy system pójdzie dalej, wykorzystując sztuczną inteligencję do analizowania tego, co ludzie robią na swoich urządzeniach i automatycznie włączając funkcje kontrolowane przez Siri. Na początku będzie ona ograniczona do własnych aplikacji Apple, przy czym firma planuje obsługiwać setki różnych poleceń.

Ta funkcja jest jedną z bardziej złożonych inicjatyw Apple w zakresie sztucznej inteligencji i według niektórych osób ma zostać udostępniona dopiero w przyszłym roku, kiedy to będzie częścią kolejnej aktualizacji iOS 18. Pierwsza wersja nowego systemu operacyjnego zadebiutuje we wrześniu, mniej więcej w tym samym czasie, co kolejne modele iPhone’a.

Na początku nowa Siri będzie obsługiwać jedno polecenie na raz, ale Apple planuje umożliwić użytkownikom łączenie poleceń w łańcuchy. Mogą na przykład poprosić Siri o podsumowanie nagranego spotkania, a następnie wysłać SMS-a do współpracownika w ramach jednej prośby. Teoretycznie można też poprosić iPhone’a o przycięcie zdjęcia, a następnie przesłanie go pocztą elektroniczną do znajomego.

Głównym elementem nowego pushu jest system, który za pomocą sztucznej inteligencji automatycznie określi, czy dana funkcja powinna być obsługiwana na urządzeniu, czy przez chmurę.

Zrodziło to pewne pytania dotyczące prywatności. Chociaż zadania wykonywane na urządzeniu nie będą udostępniać danych osobowych, podejście oparte na chmurze będzie wymagało przesłania niektórych danych użytkownika na zdalne serwery. Jak informował Bloomberg na początku tego miesiąca, informacje będą chronione przez tak zwaną bezpieczną enklawę w wysokiej klasy chipach Apple Mac zasilających centra danych.

Apple podejmie próbę dalszego zapewnienia klientów, że ich dane są prywatne, tworząc „raport wywiadowczy”, który wyjaśnia, w jaki sposób informacje są zabezpieczane. Producent iPhone’a nie będzie także tworzyć profili klientów – za co jest krytykowany przez Google i Meta Platforms Inc.

Dzięki aktualizacji Siri Apple chce ożywić pionierski produkt, który pozostawał w tyle za usługami konkurencji. Firma po raz pierwszy uruchomiła Siri w 2011 roku, dając jej przewagę w dziedzinie interfejsów głosowych i sztucznej inteligencji. Ale Apple wkrótce stracił tę przewagę na rzecz Alexy i Asystenta Google z Amazon.com Inc. Potem znowu stanęło w miejscu, gdy dwa lata temu pojawiły się generatywne chatboty AI.

Apple również zmaga się ze spowolnieniem sprzedaży, a jego akcje zachowywały się w tym roku słabiej niż inne spółki. W 2024 r. akcje spółki spadły o około 1% w porównaniu z 10% wzrostem w przypadku zaawansowanego technologicznie indeksu giełdowego Nasdaq 100. W czwartek na giełdzie w Nowym Jorku cena Apple wzrosła o 0,5% do 191,29 dolarów.

Apple obstawia, że ​​nowe funkcje sztucznej inteligencji dla iPhone’a, iPada i komputera Mac — a także ulepszenia Siri — zachęcą użytkowników do aktualizacji swoich urządzeń. Wiele funkcji AI dostępnych na urządzeniu będzie wymagało do działania iPhone’a 15 Pro lub nowszego. Tymczasem komputery Mac i iPady będą potrzebować co najmniej chipa M1.

© 2024 Bloomberg LP


(Ta historia nie została edytowana przez personel NDTV i została wygenerowana automatycznie na podstawie udostępnianego kanału.)

Linki partnerskie mogą być generowane automatycznie – szczegółowe informacje można znaleźć w naszym oświadczeniu dotyczącym etyki.

Zrodlo