Androida 15 Beta 2 ogłoszono na konferencji Google I/O 2024 w środę, dzień po rozpoczęciu dorocznej konferencji deweloperów firmy. Najnowsza wersja beta kolejnej dużej aktualizacji systemu operacyjnego jest już dostępna do pobrania na smartfony Google Pixel, a w nadchodzących tygodniach pojawi się na wybranych smartfonach. W tym roku Google koncentruje się na dodaniu nowych funkcji bezpieczeństwa i prywatności do Androida 15, a najnowsza wersja beta zawiera nowe, potężne funkcje dostępne dla testerów wersji beta.

Podczas sesji programisty Google I/O firma pokazał wypuszcza pierwszą funkcję zorientowaną na bezpieczeństwo i prywatność, która pojawi się w smartfonach z systemem Android 15 — Private Space. Umożliwi to użytkownikom ukrycie niektórych aplikacji (takich jak aplikacje bankowe, finansowe, randkowe lub społecznościowe) na smartfonie w bezpiecznym miejscu. Aplikacje znajdujące się w przestrzeni prywatnej można aktualizować za pomocą osobnej aplikacji Sklepu Play, a także mają dostęp do własnego obszaru przechowywania, niedostępnego dla innych aplikacji w telefonie.

Google twierdzi, że funkcja Private Space znajduje się w domyślnej szufladzie aplikacji w systemie Android 15. Użytkownicy mogą przewinąć listę aplikacji do końca, aby wyświetlić zabezpieczoną aplikację. Tę oddzielną listę aplikacji można opcjonalnie zabezpieczyć oddzielnym hasłem — lub za pomocą blokady biometrycznej — jednocześnie umożliwiając całkowite ukrycie jej istnienia.

Wraz z Androidem 15 Google unowocześnia także swoje zabezpieczenia antykradzieżowe, utrudniając złodziejom korzystanie ze skradzionego telefonu, który został zresetowany bez wcześniej użytych danych uwierzytelniających do konta Google. Android 15 poprosi także użytkowników o podanie danych biometrycznych podczas próby zwiększenia limitu czasu ekranu, uzyskania dostępu do haseł lub wyłączenia funkcji Znajdź moje urządzenie.

Kolejną zaawansowaną funkcją antykradzieżową dostępną w systemie Android 15 jest „blokada wykrywania kradzieży”, czyli możliwość zablokowania smartfona w przypadku wykrycia „gwałtownego ruchu mogącego wskazywać na kradzież”. Tymczasem „blokada urządzenia offline” również automatycznie się blokuje, jeśli użytkownik wyłączy dostęp do Internetu — jest to coś, co może zrobić złodziej po kradzieży smartfona.

Funkcja Remote Lock umożliwi użytkownikom wysłanie polecenia przy użyciu innego numeru (w przypadku kradzieży telefonu) w celu zdalnego zablokowania i/lub wyczyszczenia telefonu bez konieczności logowania się do usługi Znajdź moje urządzenie. Blokady wykrywania kradzieży, blokady zdalnej i blokady urządzeń offline mają zniechęcać do kradzieży smartfonów i według Google pojawią się jeszcze w tym roku na telefonach z systemem Android 10 i nowszymi wersjami.

Inne funkcje, które pojawią się w Androidzie 15, obejmują możliwość automatycznego włączenia Bluetooth następnego dnia – możemy założyć, że ta funkcja ma pomóc Google zapewnić dalsze działanie sieci Find My Device zgodnie z oczekiwaniami. Google dodało także ulepszenia do selektora widżetów w systemie Android 15, a także przeprojektowany panel sterowania głośnością, który zapewnia lepszą dostępność podczas obsługi jedną ręką.

Androida 15 Beta 2 można pobrać na Pixel 8, Pixel 8 Pro, Pixel 7a, Pixel 7, Pixel 7 Pro, Pixel 6a, Pixel 6 Pro, Pixel 6, Pixel Fold i Pixel Tablet. Wybrane smartfony kilku producentów również będą mogły zainstalować wersje beta Androida 15, a pełną listę zgodnych telefonów znajdziesz tutaj.


Linki partnerskie mogą być generowane automatycznie – szczegółowe informacje można znaleźć w naszym oświadczeniu dotyczącym etyki.

Zrodlo