Zostanie wprowadzony lepszy zestaw do leczenia gruźlicy

CENTRUM WIEDZY Pracownik służby zdrowia wyjaśnia sposób leczenia gruźlicy w centrum edukacyjnym uruchomionym w Manili w marcu. —ZDJĘCIE ZE STRONY INTERNETOWEJ TB ALLIANCE

W regionie Azji i Pacyfiku wprowadza się szybsze i skuteczniejsze leczenie gruźlicy lekoopornej (TB), budząc nadzieje na „nową erę” w walce z jedną z najbardziej śmiercionośnych chorób zakaźnych na świecie.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2022 r. w regionie odnotowano większość z szacowanych na świecie 10,6 mln nowych przypadków gruźlicy w 2022 r. i ponad połowę z 1,3 mln zgonów.

Chociaż gruźlicę można skutecznie leczyć antybiotykami, ponad trzy procent nowych pacjentów z gruźlicą jest opornych na powszechnie przepisywane leki.

CZYTAĆ: Gruźlica: Region Azji i Pacyfiku otrzymuje nową broń przeciwko szczepom lekoopornym

Do niedawna leczenie tych pacjentów obejmowało codzienne bolesne zastrzyki lub garść tabletek przez 18 miesięcy lub dłużej, a u niektórych występowały poważne skutki uboczne, takie jak nudności, a w skrajnych przypadkach ślepota.

Obecnie w regionie Azji i Pacyfiku, w tym na Filipinach, w Wietnamie i Indonezji, wprowadzany jest nowy schemat leczenia obejmujący mniejszą liczbę tabletek i powodujący skutki uboczne, gdzie badania wykazały ponad 90% wyleczeń po sześciu miesiącach.

Leczenie, znane jako BPaL, obejmuje antybiotyki bedakilinę, pretomanid i linezolid i według organizacji non-profit TB Alliance, która je opracowała, od 2019 r. uzyskało zgodę organów regulacyjnych w ponad 60 krajach.

PRZECZYTAJ: DOH podnosi alert w sprawie wzrostu liczby przypadków gruźlicy: „wyższy niż w 2022 r.”

BPaL odmieniło życie filipińskiego kucharza Efifanio Brillante, u którego w czerwcu 2022 r. zdiagnozowano gruźlicę lekooporną i początkowo przeszedł starszą formę leczenia.

Ale 57-letni Brillante musiał zażywać 20 tabletek dziennie, po czym odczuwał mdłości, przez co nie mógł pracować ani jeść, więc po dwóch tygodniach musiał odstawić leki.

„Choroba uleczalna”

W następnym miesiącu Brillante dołączyła do badania BPaL w szpitalu ogólnym Jose B. Lingad Memorial w Pampanga.

Brał od trzech do siedmiu tabletek dziennie i został wyleczony po sześciu miesiącach.

Dwie trzecie nowych przypadków gruźlicy w 2022 r. odnotowano w ośmiu krajach: Indie, Indonezja, Chiny, Filipiny, Pakistan, Nigeria, Bangladesz i Demokratyczna Republika Konga.

Jednym z największych wyzwań w leczeniu gruźlicy lekoopornej jest skłonienie pacjentów do przyjmowania pełnego cyklu leków.

Nawet w krajach, w których leczenie jest bezpłatne, pacjenci borykają się z wyniszczającymi kosztami podróży do szpitali oraz utratą dochodów, a nawet pracy, z powodu choroby i skutków ubocznych leków, co powoduje, że wiele osób przestaje zażywać pigułki.

Powszechny jest strach przed napiętnowaniem społecznym po pozytywnej diagnozie.

„Próbujemy ich edukować, że gruźlica jest chorobą uleczalną” – powiedziała Irene Flores, która kierowała badaniem BPaL w szpitalu ogólnym Jose B. Lingad Memorial na Filipinach.

Potrzebne są dalsze inwestycje

Po latach spadku liczba osób zapadających na gruźlicę i gruźlicę lekooporną podczas pandemii Covid-19 zaczęła rosnąć, jak podała wcześniej WHO.

Aby przyspieszyć wdrażanie BPaL, z moksyfloksacyną lub bez, TB Alliance utworzyło w Manili „centrum wiedzy”, aby zapewnić szkolenia i pomoc innym krajom.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Proszę spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.

„Mam nadzieję, że to… dopiero początek nowej ery leczenia gruźlicy, w której leczenie będzie jeszcze prostsze i krótsze”.



Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here