Wynalazek rond przypisuje się Francuzowi Eugène Hénardowi, architektowi pracującemu dla miasta Paryża, gdzie w 1907 roku zaprojektował pierwsze miejskie ronda. Od tego czasu kierowcy mają problemy z prawidłowym wykonaniem ronda. Vicky próbowała to wyjaśnić na TikTokuale dobry został złożony.
?? O rondach wiemy od kilkudziesięciu lat, pierwsze w Hiszpanii zbudowano w 1976 roku, ale jedno szczególnie zrobiło się sławne w ostatnich dniach
???? TikTok oszalał na punkcie rondahttps://t.co/SJQdqB5fNj
— COPE (@COPE) 6 kwietnia 2024 r
Rondo wymaga kontrolowania prędkości przejeżdżających przez nie pojazdów, ponieważ jego promień zmusza je do nieprzekraczania określonej prędkości, a w niektórych przypadkach zapewnia pewną płynność, unikając konieczności stosowania sygnalizacji świetlnej. Współczesne miasta czerpią z obu koncepcji, jedna z konieczności, druga z woli.
Według raportu Associated European Motorists w latach 2015–2019 na skrzyżowaniach rond odnotowano 45 000 wypadków z ofiarami, w wyniku których zginęło 317 osób, a ponad 58 000 odniosło obrażenia różnego stopnia. Z tego powodu DGT zwraca uwagę, że wielu kierowców wciąż nie wie, jak prawidłowo z nich korzystać.
Dojazd i dojazd do ronda to momenty krytyczne, w których dochodzi do ponad połowy wypadków, aż do 54 proc. – wynika z badania firmy ubezpieczeniowej AXA. DGT zaleca, aby zbliżając się do pojazdu, „patrzyć w lewo, zachować cierpliwość i nie spieszyć się”.
Rondo o prawidłowym kształcie
„Będziemy zmniejszać prędkość, dostosowując ją do oznakowania i natężenia ruchu na drodze, po której się poruszamy” – wskazuje państwowa agencja, „i nigdy nie wjedziemy na rondo bez pewności, że możemy to zrobić bezpiecznie”. Nie jest to coś, na co kierowcy zwykle zwracają szczególną uwagę i wystarczy zatrzymać się na rondzie.
- Po lewej 6: Brak konfiguracji reklam dla żądanego slotu
?? Największe i najpiękniejsze rondo w Europie znajduje się w Hiszpanii: ciekawostka, która je otacza https://t.co/dgsxjM4LIS
— COPE (@COPE) 11 marca 2024 r
DGT podkreśla, że „zawsze” musimy „pamiętać o głównej zasadzie na rondach”: „Pierwszeństwo mają pojazdy poruszające się po środku”. Ponadto zwracają uwagę, że na rondzie „obowiązkowy jest zjazd z prawego pasa, o ile jest to wolne i możliwe”.
„Po wejściu na rondo musimy poruszać się zewnętrznym pasem, gdy jest on wolny, a pozostałymi pasami będziemy się wyprzedzać” – podkreśla DGT, „jeśli mamy zamiar opuścić rondo pierwszymi zjazdami, najbardziej wskazaną opcją będzie korzystać z pasa za granicą”.
Państwowa agencja przypomina, że „w przypadku, gdy ruch uniemożliwia w porę zmianę pasa na zewnętrzny, najbezpieczniej jest skręcić jeszcze raz i znaleźć odpowiednie miejsce”. W każdym razie najważniejsze jest, aby „zasygnalizować zjazd, aby inni kierowcy wiedzieli, że wyjeżdżamy z ronda”.
“Nauczyli mnie”
Oto, co wyjaśnia Vicky w swoim poście na TikToku. Użytkownik ma „dość” widoku osób jeżdżących niewłaściwie w tych miejscach i poprzez widoczność, jaką zapewnia ten kanał, stara się wyjaśnić wątpliwości, jakie mogą mieć wszyscy, którzy na co dzień jeżdżą samochodem.
@ocean.vicky Mam nadzieję, że Ci to pomoże! ??
Jednak osoby, które widziały wideo, w komentarzach nie zgadzają się ze sposobem, w jaki Vicky wyjaśnia tę teorię. Wielu użytkowników tej platformy różni się sposobem prawidłowego dojazdu do ronda, dlatego wielu rezygnuje z „perspektywy”.