Wszystkie utwory z „Wojny domowej” A24

Podpalacz Alexa Garlanda “Wojna domowa” jest teraz wyświetlany w kinach i z pewnością wzbudzi zainteresowanie ludzi.

Film przedstawia niedaleką przyszłość, w której Ameryka jest uwikłana w kolejną wojnę domową, tym razem z wieloma sukcesjonistycznymi frakcjami (na czele z koalicją Teksasu i Kalifornii znaną jako Siły Zachodnie) walczącymi z tyrańskim prezydentem Stanów Zjednoczonych.

Film opowiada o grupie dziennikarzy (Kirsten Dunst, Wagner Moura, Cailee Spaeny i Stephen McKinley Henderson), którzy podróżują z Nowego Jorku do Waszyngtonu, próbując udokumentować upadek Białego Domu i uzyskać wywiad z faszystowskiego prezydenta (Nick Offerman) przed egzekucją.

Smukły, podły, satyryczny film akcji „Wojna secesyjna” wyraźnie nawiązuje do filmów Johna Carpentera, w szczególności „Ucieczki z Nowego Jorku” i „Ataku na komisariat 13”. Jednak zamiast chłodnych syntezatorów Carpentera, Garland idzie w zupełnie innym kierunku, gromadząc kolekcję ezoterycznych, ale doskonale kompatybilnych piosenek i aranżując je na kluczowe momenty. (Partytura, autorstwa stałych współpracowników Garland, Bena Salisbury’ego i Geoffa Barrowa, również dodała trochę muzyki.)

Przejdźmy do piosenek i ich miejsca w filmie. Następują główne spoilery. Sprawdź tę listę tylko wtedy, gdy jesteś gotowy, aby dowiedzieć się, co dzieje się w „Wojnie secesyjnej”. I zaufaj nam, będziesz chciał to zobaczyć.

„Lovefingers” zespołu Silver Apples

Pierwszy singiel „Civil War” nastąpił dzięki uprzejmości Silver Apples, nieco przełomowego undergroundowego zespołu elektronicznego pochodzącego z Nowego Jorku, który po raz pierwszy koncertował pod koniec lat 60., a następnie ponownie w połowie lat 90. „Longfingers” pochodzi z ich pierwszego albumu zatytułowanego z 1968 roku. Następuje po zimnym otwarciu filmu (przemówienie o stanie Unii wygłoszone przez Prezesa Offermana), gdy kamera z dreszczami przygląda się zniszczeniom.

„Rocket USA” zespołu Suicide

Jeden z dwóch utworów Suicide, które zajmują ważne miejsce w „Civil War”, pierwszym utworze duetu Alana Vegi i Martina Reva, zostaje wydany, gdy gang dziennikarzy po raz pierwszy opuszcza Nowy Jork. Unikają spalonych samochodów i przemykają przez punkty kontrolne, a nad ich głowami pulsuje dysonansowy elektroniczny beat. (Ta wersja pochodzi z albumu koncertowego „Ghost Riders” z 1986 roku, który był nagraniem koncertu z 1981 roku i pierwotnie był dostępny tylko na kasecie.) Za chwilę wrócimy do Suicide.

„Say No Go” De La Soul

Co za bzdura. Ta piosenka jest odtwarzana po strzelaninie pomiędzy dwiema walczącymi frakcjami (nie jesteśmy nawet pewni, kim oni są, ale niektórzy żołnierze są w mundurach, przyjmij to jak chcesz). Na ścieżce dźwiękowej odtwarzany jest singiel De La Soul z ich debiutanckiego albumu z 1989 roku „3 Feet High and Rising” na jeńcach wojennych. Piosenka jest również godna uwagi ze względu na sampl, między innymi, „I Can’t Go for That (No Can Do)” Hall & Oates. Rozdźwięk pomiędzy słodkim jachtowym rockiem a bardziej przyszłościowym hip-hopem odzwierciedla rozdźwięk pomiędzy niepokojącymi obrazami a optymistycznym wyborem piosenek. Jeden z bardziej niezapomnianych momentów w filmie.

„Sweet Little Sister” autorstwa Skid Row

Ta piosenka, pochodząca z debiutanckiego albumu amerykańskiego zespołu heavy metalowego Skid Row (wydanego na początku 1989 r.), towarzyszy chwili skrajnego chaosu samochodowego. Dzieci – nie próbujcie tego w domu. To idealny włosowy podkład na chwilę prawdziwej lekkomyślności. Żadnych notatek.

„Breakers Roar” Sturgilla Simpsona

Najbardziej współczesną piosenką w filmie jest boleśnie piękna piosenka z genialnego albumu Sturgilla Simpsona z 2016 roku „A Sailor’s Guide to Earth”. „Breakers Roar” towarzyszy jednemu z bardziej emocjonujących momentów w filmie, gdy grupa jedzie przez płonący las. Jeden z członków grupy jest śmiertelnie ranny i patrzy przez okno, jak płonące węgle z wdziękiem unoszą się w stronę ziemi. To wspaniałe, ale w głęboko koszmarny sposób. W tym momencie – a także w piosence – jest tyle smutku, że pogłębia to sekwencję. I trudno nie patrzeć i nie przełknąć łez. Co za wspaniały wybór.

„Dream Baby Dream” zespołu Suicide

I oto mamy – drugi występ Suicide w „Wojnie secesyjnej”. Tym razem jest to singiel „Dream Baby Dream” z 1979 roku, przypominający nieco Talking Heads. (Być może znasz cover Bruce’a Springsteena, który może być w tym momencie bardziej znany niż oryginał?) Ta piosenka, wyprodukowana przez Rica Ocaseka z Cars, jest niemal idealna. A jego rozmieszczenie pod koniec „wojny domowej”, po upadku demokracji i jednym z bardziej mrożących krew w żyłach ostatnich zdań, jest absolutnie niezrównane. Tekst piosenki o podtrzymaniu płomienia tylko dodaje mocy tej scenie i chwili. Płomień został ugaszony. Sen jest martwy. Ale dobrze też mieć marzenia. Życzenia powodzenia.

Alex Garland na SXSW "Była maszyna" impreza premierowa (Źródło: Tim Mosenfelder/Getty Images dla A24)

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here