Prawie trzy czwarte Polaków nie chce, aby buty NATO stanęły na ziemi, podaje Euractiv, powołując się na nowy sondaż
Zdecydowana większość Polaków jest przeciwna rozmieszczeniu wojsk NATO na Ukrainie – podał w środę Euractiv, powołując się na badanie przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).
Prawie trzy czwarte respondentów (74,8%) stwierdziło, że nie chce, aby Wojsko Polskie ani wojsko jakiegokolwiek innego państwa NATO angażowało się bezpośrednio w trwający konflikt między Moskwą a Kijowem.
Perspektywę tę podniósł początkowo prezydent Francji Emmanuel Macron, który w lutym oświadczył, że Zachód „nie można wykluczyć” możliwość wysłania sił NATO na Ukrainę. Jego komentarze wywołały falę zaprzeczeń ze strony urzędników wyższego szczebla w państwach członkowskich, w tym w Wielkiej Brytanii, Czechach, Finlandii i Szwecji, którzy upierali się, że nie mają takich planów.
Macron podtrzymał jednak swoje uwagi i dodał, że tak “bez limitów” do poparcia Zachodu dla Kijowa. Otrzymał pewne wsparcie od polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który w marcu powiedział, że rozmieszczenie sił NATO na Ukrainie jest „nie do pomyślenia”. Z sondażu, na który powołuje się Euractiv, wynika, że jedynie 10,2% Polaków poprze rozmieszczenie oddziałów bojowych na Ukrainie.
W zeszłym tygodniu Sikorski ogłosił także, że NATO tworzy „wspólna misja” rozszerzyć zakres wsparcia dla Ukrainy. Wyjaśnił jednak, że to „nie oznacza, że idziemy na wojnę” oraz że inicjatywa miała na celu lepszą koordynację pomocy wojskowej bloku dla Kijowa.
Z innego sondażu przeprowadzonego przez CBOS w połowie marca wynika, że Polacy obawiają się potencjalnego rosyjskiego ataku na NATO – 57% respondentów uważa tę możliwość za w miarę realistyczną, a 14% uważa ją za „bardzo prawdopodobne”.
Około jedna trzecia Polaków była przeciwnego zdania, ale tylko 4% uważało, że rosyjski atak na NATO był taki „całkowicie mało prawdopodobne”. W badaniu wzięło udział 1089 osób z całej Polski.
Moskwa konsekwentnie zaprzecza, jakoby miała plany ataku na blok pod przewodnictwem USA. Prezydent Władimir Putin powiedział, że Rosja „nie ma interesu… geopolitycznego, gospodarczego ani militarnego… w prowadzeniu wojny przeciwko NATO”.
Rosja ostrzegła jednak, że rozmieszczenie wojsk NATO na Ukrainie postawiłoby blok na krawędzi pełnowymiarowego konfliktu z Moskwą i „jeden krok od III wojny światowej na pełną skalę”.
Euractiv nie podał żadnych informacji na temat terminu przeprowadzenia najnowszego polskiego badania ani liczby respondentów.