Transformers Skybound rozpoczyna w tym tygodniu nowy wątek z numerem 7. To kolejny mocny punkt jednego z naszych ulubionych komiksów, który jest w toku, ale oznacza także wstrząs zarówno w status quo toczącej się historii, jak i za kulisami.
Zanim przejdziemy do szczegółów historii, porozmawiajmy szybko o Autobocie w pokoju… Transformers wystartowały z ulubionym twórcą fanów Danielem Warrenem Johnsonem, zarówno w zakresie pisania, jak i prac graficznych. Jednak z numerem 7 Johnson wraca do pisania serii, a Jorge Corona przejmuje grafikę. Jak dotąd nie ma informacji, czy jest to zmiana trwała, czy po prostu dotyczy tej serii. W każdym razie z #7 od razu widać, że fani nie muszą się martwić zmianą tonu ani utratą jakości: grafika Corony w nowym numerze jest wspaniały.
Nie jest to też radykalnie odmienna interpretacja tych postaci czy tego świata. Kontynuuje skupienie się na skali, ruchu i mieszance kreskówkowej dynamiki i szczegółów technicznych, które Johnson ustanowił w #1. Krótko mówiąc: książka nadal wygląda świetnie.
Spoilery do Transformersów #7
Do samej historii. Doszliśmy do przerwy w bitwie na Ziemi pomiędzy Autobotami i Decepticonami – takiej, w której obie strony liżą rany i zastanawiają się, co będzie dalej. Większość problemu dotyczy wewnętrznego konfliktu między Decepticonami, a przywództwo Starscream zostało brutalnie zakwestionowane przez Soundwave. Dwie bitwy i po dość silnym uderzeniu ranny Starscream zostaje zrzucony z klifu, prawdopodobnie na swoją zagładę. I tak Decepticony znajdują nowego, jeszcze bardziej onieśmielającego przywódcę. Starscream był sadystyczny i chaotyczny, ale Soundwave wydaje się być bardziej metodyczny i przemyślany – a to może okazać się zabójcze dla ludzkości.
Tymczasem Autoboty rozpamiętują następstwa poprzedniej bitwy. Zarówno Optimus Prime, jak i Cliffjumper zostali psychicznie dotknięci wydarzeniami z #6. Cliff jest zły na siebie, że nie zabił Starscreama, kiedy miał szansę, podczas gdy Prime trawi poczucie winy z powodu poświęcenia Sparky’ego. Jednak zamiast pozwolić, aby powstrzymało go to od podjęcia działań, decyduje, że nadszedł czas, aby przejść do ofensywy i raz na zawsze pokonać Decepticony.
W punkcie 7 jest kilka innych intrygujących wydarzeń, oba na początku numeru.
Otwieramy ten temat na Cybertronie, z nową grupą Autobotów – Elitą, Kupem, Warpath i Hufferem – pod ostrzałem tajemniczych wrogów Decepticonów. Nie widzimy dokładnie, kim są napastnicy, ale krótkie przebłyski ich uzbrojenia z pewnością wyglądają jak Combaticony – czy to Brawl, którą widzimy po prawej stronie?
Kolejna zagadka – przynajmniej dla mnie! – to tożsamość Transformatora, którego próbują uratować w tej scenie. Jeden po drugim Autoboty padają, aż zostaje tylko Elita. Udaje jej się dostać do fortecy i znajduje ruiny potężnego, spalonego Transformatora, ale nie jest jasne, która to postać i czy w ogóle da się ją uratować.
Następnie na krótko dowiemy się, co dzieje się z ludzką armią. USS Henry Harrisson działa na Pacyfiku, kiedy został zawrócony i wysłany do Waszyngtonu w celu „znalezienia robotów”. Wygląda na to, że zaraz wybuchnie wojna, a my nie bardzo wyobrażamy sobie szanse ludzi.
Transformers #7 to więcej niż solidny początek nowej historii. Są tam wskazówki na temat tego, co ma nadejść, scena walki z prawdziwymi konsekwencjami (choć nie możemy oprzeć się wrażeniu, że Starscream powróci i będzie pragnął zemsty na Soundwave) oraz kilka fajnych momentów charakterystycznych zarówno dla Carly, jak i Arcee. Do diabła, dostajemy nawet nieoczekiwany epizod z Ultra Magnusem – aczkolwiek w retrospekcji. Wszelkie obawy, że ta znakomita seria może wkrótce stracić swoją pozycję, okazały się całkowicie bezpodstawne.
Transformers #7 jest już dostępny w Skybound.
Dowiedz się więcej o planach Daniela Warrena Johnsona dotyczących Transformers w nasz wywiad z pisarzem/artystą.