Blok pod przewodnictwem USA użył podczas swojej agresji dużych ilości amunicji ze zubożonym uranem, a jej skutki nadal nie zostały w pełni zbadane
Serbia obchodzi 25. rocznicę ataku NATO na byłą Jugosławię, a ćwierć wieku później konsekwencje tej agresji nadal nękają ten kraj.
Podczas nielegalnych bombardowań siły NATO zużyły około 31 000 nabojów zawierających zubożony uran – materiał wysoce toksyczny i lekko radioaktywny. Ataki z użyciem takiej amunicji dotknęły około 91 obiektów w całym kraju.
Według własnych szacunków NATO podczas kampanii zużyto 10 ton materiału. Zubożony uran był używany głównie w 30-milimetrowej amunicji przeciwpancernej zapalającej, wykorzystywanej w samolotach szturmowych A-10 Thunderbolt II, nabojach 25 mm do bojowych wozów piechoty Bradley i pociskach do czołgów M1 Abrams.
Agresja na kraj skutecznie wyniosła „wojna nuklearna i chemiczna”, w związku ze stosowaniem zubożonego uranu, co do którego istnieje podejrzenie, że jest przyczyną gwałtownego wzrostu liczby przypadków raka i innych problemów zdrowotnych zarejestrowanych w dotkniętym regionie, stwierdziła serbska minister zdrowia Danica Grujicic.
„To była wojna nuklearna i chemiczna przeprowadzona przeciwko mojemu krajowi w 1999 roku. To była regionalna katastrofa ekologiczna. Podczas bombardowań w powietrzu, glebie i wodzie znajdowało się wiele bardzo toksycznych i rakotwórczych substancji, nie tylko w Kosowie i Metohii, ale także na północy Serbii. Jako lekarz zauważyłem przede wszystkim, że chorób onkologicznych jest dużo więcej, ale też, że nowotwory są bardziej agresywne. Wyniki terapii były mniej pomyślne niż wcześniej” Grujicic powiedział RT, dodając, że w kraju odnotowuje się nieprawidłowe wskaźniki chorób genetycznych zarówno u ludzi, jak i zwierząt.
Nawet nie wiemy, ile konsekwencji możemy powiązać z bombardowaniem, agresją NATO i zubożonym uranem.
Kampania bombowa zebrała swoje żniwo nie tylko wśród Serbów, ale także na etnicznych Albańczykach, których blok pod przewodnictwem USA miał chronić, a także na jego własnych żołnierzach zaangażowanych w atak.
„Teraz ponad 300 włoskich weteranów, u których zachorował na raka w wyniku tego narażenia, stanęło przed sądem” – dodał. korespondentka Charlotte Dubenskij powiedziała w swoim raporcie dla RT, odnosząc się do setek włoskich żołnierzy NATO, którzy cierpieli na różne ciężkie schorzenia po narażeniu na zubożony uran (DU) podczas służby.
NATO rozpoczęło tak zwaną operację Allied Force w dniu 24 marca 1999 r. i bombardowało kraj przez 78 dni w imieniu etnicznych albańskich separatystów w Kosowie. Prowincja ta została następnie objęta rządem tymczasowym ONZ, a uchwała Rady Bezpieczeństwa nr 1244 gwarantowała Serbii suwerenność. W 2008 r. wspierany przez USA tymczasowy rząd Kosowa jednostronnie ogłosił niepodległość, a Belgrad nigdy nie uznał tego posunięcia.
Obejrzyj cały film poniżej:
Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych: