Senator Sherwin Gatchalian chce, aby Senat zbadał nałożenie przez Urząd Skarbowy (BIR) 25% podatku u źródła i 12% podatku od wartości dodanej (VAT) na wszystkie usługi transgraniczne świadczone przez zagraniczne korporacje niebędące rezydentami, stwierdzając to mogłoby zniechęcić podmioty zagraniczne do prowadzenia działalności gospodarczej w kraju.
Gatchalian, który złożył proponowaną uchwałę Senatu nr 955, stwierdził, że okólnik memorandum podatkowego BIR (RMC) nr 5-2024 „może podnieść koszty prowadzenia działalności gospodarczej na Filipinach, co jeszcze bardziej osłabi konkurencyjność kraju w przyciąganiu zagranicznych inwestorów”.
Okólnik memorandum stanowi, że usługi na rzecz podmiotu filipińskiego świadczone przez podmiot zagraniczny podlegają teraz opodatkowaniu.
W oparciu o obieg zamknięty, opodatkowane usługi transgraniczne obejmują usługi doradcze, outsourcing IT, usługi finansowe, telekomunikację, inżynierię i budownictwo, edukację i szkolenia, turystykę i hotelarstwo oraz inne podobne usługi.
„Musimy uważnie przeglądać wydania ustawy BIR, która wdraża ustawy i orzeczenia Sądu Najwyższego. Musimy zadbać o to, aby kwestie te nie wykraczały poza prawo i orzeczenie Sądu Najwyższego” – stwierdził w oświadczeniu przewodniczący senackiej komisji ds. sposobów i środków.
Zauważył, że RMC jako podstawę przytacza decyzję Sądu Najwyższego w sprawie Aces Philippines Cellular Satellite Corp. przeciwko Komisarzowi Urzędu Skarbowego.
W tej decyzji sąd najwyższy orzekł, że bezpłatne płatności za czas antenowy satelitarne dokonywane przez krajową korporację Aces Philippines na rzecz Aces Bermuda, NRFC, podlegają ostatecznemu podatkowi u źródła.
Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego, bezpłatne opłaty za czas antenowy są płacone za korzystanie z usług łączności satelitarnej.
Różne grupy biznesowe utrzymywały jednak, że czynników występujących w sprawie Aces nie można zastosować do wszystkich usług transgranicznych.
PRZECZYTAJ: Gatchalian wzywa BIR do wzmożenia wysiłków w walce z fałszywymi rachunkami
Twierdzili również, że podmioty zagraniczne świadczące usługi transgraniczne mogą w efekcie przerzucić swoje potrącenia u źródła i płatności podatku VAT na swoich lokalnych klientów ze szkodą dla lokalnych podatników.
Gatchalian powiedział, że jego komisja przeprowadzi dochodzenie w tej sprawie w celu wsparcia legislacji „z ostatecznym założeniem opracowania zaleceń politycznych, jakie mogą być konieczne”. INQ