Moskwa:
Kreml oświadczył w czwartek, że rozmowy pokojowe z Ukrainą, które mają się odbyć w Szwajcarii w czerwcu, „nie mają sensu”, jeśli Rosja nie weźmie w nich udziału.
Szwajcaria ogłosiła w środę, że konferencja wysokiego szczebla w sprawie konfliktu na Ukrainie odbędzie się w dniach 15–16 czerwca, ale bez udziału Rosji.
Ukraina i aż 100 krajów wzięło udział w konferencji, która odbyła się w luksusowym kurorcie Burgenstock w pobliżu centrum Lucerny, a której gospodarzem była prezydent Szwajcarii Viola Amherd.
„Wielokrotnie mówiliśmy, że proces rozmów (pokojowych) bez Rosji nie ma sensu” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Rosji Maria Zacharowa powiedziała, że wszelkie działania wobec Ukrainy, które „ignorują stanowisko Rosji”, są „oderwane od rzeczywistości” i „pozbawione perspektywy”.
Skrytykowała także „formułę pokojową” zaproponowaną przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, która wzywa do wycofania wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy, reparacji finansowych od Moskwy i utworzenia specjalnego trybunału do osądzania rosyjskich urzędników.
„Powszechnie wiadomo, że «formuła Zełenskiego» nie przewiduje kompromisów ani alternatyw i całkowicie ignoruje propozycje Chin, Brazylii, państw afrykańskich i arabskich” – powiedziała Zacharowa.
„Jesteśmy przekonani, że nasi partnerzy w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej zachowają czujność i nie dadzą się wciągnąć w nową antyrosyjską awanturę” – dodała rzeczniczka.
Powiedziała także, że Szwajcarii „nie można ufać”, ponieważ „broni stanowiska Ukrainy, wspiera reżim w Kijowie, stosuje antyrosyjskie sankcje i przyjmuje strategie wykluczające Rosję z europejskiego systemu bezpieczeństwa”.
Zakharova dodała: „Szwajcaria nie może być neutralnym gospodarzem w takich warunkach, a co dopiero z definicji mediatorem”.
Podczas styczniowej wizyty Zełenskiego rząd szwajcarski zgodził się na zorganizowanie w tym roku konferencji pokojowej.
W środowym oświadczeniu stwierdzono, że „obecnie istnieje wystarczające wsparcie międzynarodowe dla konferencji na wysokim szczeblu w celu rozpoczęcia procesu pokojowego”.
Tradycyjnie neutralna Szwajcaria od początku nalegała, aby w końcu włączyć Moskwę do rozmów i starała się przyciągnąć na konferencję Chiny i inne wschodzące mocarstwa.
(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)
Czekając na odpowiedź załadować…