Rosja wysyła do Nigru trenerów wojskowych, systemu obrony powietrznej: media państwowe

Przemoc w regionie nasiliła się od czasu zamachów stanu w Nigrze oraz jego sąsiadach, Mali i Burkina Faso.

Państwowe media podają, że rosyjscy szkoleniowcy wojskowi przybyli do Nigru z systemem obrony powietrznej i innym sprzętem w ramach pogłębiających się więzi bezpieczeństwa tego narodu Afryki Zachodniej z Moskwą.

Rząd wojskowy Nigru zgodził się w styczniu na zacieśnienie współpracy wojskowej z Rosją po wypędzeniu sił francuskich, które pomagały w walce ze zbrojnymi rebeliami w kilku krajach Sahelu.

Nadawca Tele Sahel pokazał rosyjski samolot transportowy przylatujący na lotnisko Niamey, jak poinformował późnym wieczorem w czwartek, że w stolicy wylądował „najnowszy sprzęt wojskowy i instruktorzy wojskowi” z Ministerstwa Obrony Rosji.

Rosja pomoże „zainstalować system obrony powietrznej… aby zapewnić pełną kontrolę nad naszą przestrzenią powietrzną” – czytamy w raporcie.

Państwowe Radio Television du Niger poinformowało na swojej stronie na Facebooku, że do Niamey przybyło 100 rosyjskich instruktorów wojskowych.

Nie było natychmiastowego komentarza ze strony Rosji, która stara się zwiększyć swoje wpływy w Afryce, promując się jako kraj przyjazny, bez zaplecza kolonialnego na kontynencie.

„Globalna współpraca strategiczna”

Niger, jeden z najbiedniejszych krajów świata, był partnerem Zachodu na pierwszej linii frontu w walce z uzbrojonymi bojownikami w Sahelu, ale zwrócił się ku Rosji od czasu zamachu stanu w lipcu ubiegłego roku, który obalił wybranego prezydenta Mohameda Bazouma.

W marcu Niger podjął decyzję o unieważnieniu porozumienia wojskowego ze Stanami Zjednoczonymi, które pozwoliło personelowi Pentagonu na prowadzenie działań na jego terytorium z dwóch baz, w tym bazy dronów, którą zbudował kosztem ponad 100 mln dolarów.

Stany Zjednoczone nadal utrzymują w Nigrze około 1000 żołnierzy, ale od czasu zamachu ich przemieszczanie się zostało ograniczone.

Szef rządu wojskowego, generał Abdourahamane Tchiani, rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w marcu, aby omówić „globalną współpracę strategiczną” przeciwko „bieżącym zagrożeniom”, jak podały wówczas władze, bez wchodzenia w szczegóły.

Niger dołączył do sąsiadów Mali i Burkina Faso – także rządzonych przez przywódców wojskowych po zamachach stanu – aby stworzyć wspólne siły do ​​walki z długotrwałymi zbrojnymi rebeliami.

Od czasu zamachów stanu przemoc w regionie nasiliła się, a niestabilność pogłębiła kryzys humanitarny w regionie graniczącym z Saharą. Międzynarodowa Organizacja Migracji podała w tym tygodniu, że według stanu na marzec przesiedlono tam ponad trzy miliony ludzi.

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here