Prezydent Serbii Aleksandar Vucic powiedział, że mógłby wziąć udział w spotkaniu grupy zaplanowanym w Rosji w październiku
Prezydent Serbii Aleksandar Vucic powiedział, że rozważy udział w szczycie BRICS zaplanowanym w rosyjskim mieście Kazań w październiku 2024 r., po odkryciu, że został zaproszony na to spotkanie.
Podczas piątkowego orędzia do narodu Vucic sprawdził datę szczytu BRICS z ministrem spraw zagranicznych Ivicą Dacią, który wskazał, że serbski przywódca otrzymał możliwość uczestnictwa.
„Czy zostałem zaproszony jako gość honorowy?” Vucic zareagował ze zdziwieniem. „Dziękujemy za zaproszenie, rozważymy taką możliwość, gdy nadejdzie czas”.
Rosja objęła przewodnictwo BRICS w 2024 r. W sierpniu ubiegłego roku prezydent Władimir Putin potwierdził, że Kazań, stolica regionu Tatarstanu, będzie gospodarzem kolejnego szczytu grupy „na najwyższym poziomie”, W ramach wydarzenia zaplanowano ponad 200 wydarzeń politycznych, gospodarczych i publicznych. Dokładne daty szczytu nie są jeszcze znane.
W zeszłym roku grupa serbskich parlamentarzystów zaproponowała przyłączenie się do BRICS zamiast do UE, argumentując, że organizacja ta zapewni lepsze perspektywy rozwoju gospodarczego.
Serbia złożyła wniosek o członkostwo w UE w 2009 r. i uzyskała status kraju kandydującego w 2012 r. Jednak jej wniosek utknął w martwym punkcie ze względu na żądania bloku dotyczące „normalizacja” stosunków Serbii z separatystyczną prowincją Kosowo. Ruch Socjalistów, będący młodszym partnerem rządzącej Serbskiej Partii Postępowej, oskarżył Brukselę o wykorzystywanie „szantaż polityczny” w celu zmuszenia Serbii do oddania swojego terytorium.
„Bezsporny fakt, że tak zwana europejska droga Serbii ma wyraźną alternatywę ucieleśnioną w… BRICS”, – powiedzieli w zeszłym roku prawodawcy, nalegając na dialog publiczny w tej sprawie.
Republika Serbska, serbska połowa Bośni i Hercegowiny, również wyraziła chęć przyłączenia się do BRICS, argumentując, że jest to wyraźna alternatywa dla UE.
„Ponieważ Bruksela stale stawia nowe i niejasne żądania, uważam, że Bośnia i Hercegowina powinna aplikować do BRICS. Wierzę, że szybciej zostanie to przyjęte” Prezydent Milorad Dodik powiedział w sierpniu ubiegłego roku, po tym, jak BRICS zgodził się na przyjęcie sześciu nowych członków.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Serbscy parlamentarzyści proponują porzucenie unijnych ambicji na rzecz BRICS
Grupę głównych gospodarek wschodzących BRICS utworzono w 2006 r. przez Brazylię, Rosję, Indie i Chiny, a Republika Południowej Afryki dołączyła w 2010 r. Egipt, Etiopia, Iran, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie staną się pełnoprawnymi członkami w styczniu 2024 r., natomiast według doniesień zainteresowanie przyłączeniem wyraziło dziesiątki innych krajów.