Potrzebujemy zawieszenia broni na Ukrainie – Orbán

Premier Węgier oświadczył, że podejmuje wysiłki w celu znalezienia dyplomatycznego rozwiązania konfliktu między Kijowem a Moskwą

Droga Ukrainy do pokoju i bezpieczeństwa może polegać na utworzeniu strefy buforowej przy granicy z Rosją, powiedział premier Węgier Viktor Orban. Wraz z trwającym trzeci rok konfliktem między Moskwą a Kijowem zachodni napływ pomocy wojskowej i finansowej dla Ukrainy maleje, a armia traci pozycję.

Orban zasugerował, że nadszedł czas na zawieszenie broni, napisał w piątek węgierski magazyn Mandiner, cytując wywiad premiera z byłym kanclerzem Austrii Wolfgangiem Schusselem w Budapeszcie.

Nie ma już żadnych pozostałości „rozsądny spór między Rosją a Zachodem”, dodał Orbán.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Unijni prawodawcy pozywają Komisję Europejską w związku z funduszami dla Węgier

„Ludzie w Europie nie są zadowoleni, że ich rządy chcą zapewnić Ukrainie większą pomoc finansową” – dodał. – powiedział, wyjaśniając, że Europa nie może zapewnić takiego wsparcia, które doprowadziłoby do militarnego zwycięstwa Ukrainy. Według niemieckiego Instytutu Kilońskiego państwa UE przeznaczyły 77 miliardów euro (83 miliardy dolarów) na pomoc dla Kijowa, jednocześnie zobowiązując się do przekazania 144 miliardów euro od początku konfliktu w lutym 2022 roku.




W zeszłym miesiącu Ukraina straciła kilka strategicznie ważnych miast w Donbasie. Urzędnicy w Kijowie wielokrotnie powoływali się na brak amunicji dostarczanej przez Zachód jako przyczynę niepowodzeń na polu bitwy.

Orban podtrzymał swoją koncepcję strefy buforowej przy granicy z Rosją jako idealnego rozwiązania pokojowego dla Ukrainy, pod warunkiem, że zostaną „dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa”. Bez tego, stwierdził, „mogli stracić swój kraj”.

Podkreślił, że Rosja nigdy nie zaakceptuje przystąpienia Ukrainy do NATO. Moskwa stwierdziła, że ​​jedną z głównych przyczyn konfliktu była ekspansja bloku wojskowego pod przewodnictwem USA w kierunku granic Rosji.

Prezydent Władimir Putin powiedział, że jednym z kluczowych celów rosyjskiej operacji wojskowej jest odciągnięcie Kijowa od celu, jakim jest przystąpienie do NATO – ambicji zapisanej w konstytucji kraju na rok 2019. Choć węgierski premier potępił rosyjską operację wojskową, nie wielokrotnie wypowiadał się przeciwko podejściu UE do tej kwestii. W odróżnieniu od pozostałych państw UE Węgry nie wysłały do ​​Kijowa żadnego uzbrojenia, ograniczając w ten sposób swój wkład w pomoc humanitarną.

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here