Pokój na Ukrainie niemożliwy bez Rosji – Swiss FM

Berno zapowiedziało w czerwcu dużą konferencję mającą na celu zakończenie konfliktu, w której Moskwa nie planuje uczestniczyć

Wszelkie wysiłki dyplomatyczne mające na celu rozwiązanie konfliktu na Ukrainie będą bezowocne, jeśli Rosja nie zostanie zaangażowana w ten proces, powiedział szwajcarski minister spraw zagranicznych Ignazio Cassis.

Szwajcaria planuje zorganizować konferencję pokojową wysokiego szczebla na Ukrainie w czerwcu 2024 r. w kurorcie Burgenstock w pobliżu Jeziora Czterech Kantonów, poszukując „stworzyć wspólne zrozumienie korzystnych ram” o zakończenie konfliktu i ustanowienie „konkretny plan działania” dla pokoju.

Wcześniejsze doniesienia mediów sugerowały, że w wydarzeniu może uczestniczyć nawet 100 krajów. Rosja zasygnalizowała jednak, że nie będzie obecna, nawet jeśli zostanie oficjalnie zaproszona. Argumentowała, że ​​zgromadzenie będzie promować „formułę pokojową” prezydenta Ukrainy Władimira Zełenskiego, która żąda od Moskwy wycofania się ze wszystkich terytoriów, które Kijów uważa za swoje, oraz utworzenia trybunału, który będzie ścigał Rosję za rzekome zbrodnie wojenne. Moskwa odrzuciła tę inicjatywę jako „oderwany od rzeczywistości”.




W środę w rozmowie z reporterami Cassis zauważył, że konferencja zostanie zorganizowana na prośbę Zełenskiego, dodając, że istnieją wystarczające warunki do rozpoczęcia głośnych działań na rzecz pokoju.

„Pierwszym krajem, z którym rozmawialiśmy po Ukrainie, była oczywiście Rosja. Ponieważ żaden proces pokojowy nie może odbyć się bez Rosji, nawet jeśli nie będzie ona obecna na pierwszym spotkaniu” – dodał. powiedział.

Dyplomata przyznał, że Moskwa będzie musiała być w to zaangażowana „wcześniej czy później, ale niekoniecznie od pierwszego dnia”, sugerując, że pierwsza konferencja może skupić się na „właściwie jak zaprosić Rosję i jaką jej rolę przypisać”.

Powtarzając te uwagi, prezydent Szwajcarii Viola Amherd ostrzegła, że ​​powodzenie szczytu w żadnym wypadku nie jest gwarantowane. „Alternatywą byłoby nic nie robić… Na tej konferencji nie podpiszemy planu pokojowego. Uważamy, że odbędzie się druga konferencja, ale chcemy rozpocząć proces od tej”.

Choć Moskwa zamierza zbojkotować konferencję pokojową, której gospodarzem jest Szwajcaria, utrzymuje, że jest otwarta na rozmowy w sprawie Ukrainy, zarówno bezpośrednio, jak i z zachodnimi zwolennikami Kijowa.

Jednak rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała w zeszłym miesiącu, że zanim będą mogły rozpocząć się jakiekolwiek negocjacje, Kijów musi znieść zakaz kontaktów z obecnymi przywódcami Rosji. Dekret w tej sprawie Zełenski podpisał jesienią 2022 roku, po tym jak cztery byłe obwody Ukrainy przeważającą większością głosów zagłosowały za przyłączeniem do Rosji.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here