Paris Basketball wygrywa Eurocup i dostaje bilet do Euroligi

miWyjdź W piątek koszykówka zdobyła swój pierwszy międzynarodowy tytuł – Euro 2023–2024co pociąga za sobą bilet na udział w kolejnej edycji Euroligi po pokonaniu na wyjeździe, w drugim meczu finału, z Mincidelice JL Bourg w Bresse remisem 81-89.

Zespół prowadzony przez Tuomasa Iisalo, uznanego za najlepszego trenera rozgrywek, wygrał już pierwszy mecz tej serii 77-64 i przy tej okazji bardziej cierpiał z rywalem, który marzył o wejściu do finału do trzeciego meczu, ale nie udało się zatrzymać lepszej jakości paryskiej drużyny, która jeszcze jeden dzień prowadziła u swojej bazy TJ Shorts (22 punkty, sześć zbiórek, pięć asyst i 28 skuteczności)dobrze wspierany przez Nadira Hifi (14) i Mikaela Jantunena (15).

Kluczem do zwycięstwa była mistrzostwo w zbiórkach z klubu z zaledwie sześcioletnim stażem i że w przyszłym roku będzie mógł zadebiutować w najwyższej, kontynentalnej rywalizacji. Odwiedzający dodali łącznie 38 odrzuceń, 14 z nich było ofensywnych, w porównaniu do 28 w przypadku gospodarzyktóry nie mógł powtórzyć zwycięstwa ligi francuskiej nad tym samym rywalem na Ekinox.

Zawodnicy zaczęli lepiej Frederic Fauthoux, który wygrał pierwszą kwartę 26-22, a drugą odpuścili dopiero minimalnie (20-21) po pojawieniu się Shorty, które w niecałe piętnaście minut miały już na swoim koncie 13 punktów, cztery zbiórki i trzy asysty. Do przerwy minimalna przewaga Bourga (46-43), który do tej pory wykorzystywał swój zewnętrzny sukces (7/13, 53,8%).

Remisy następowały po sobie w bardzo bliskim trzecim akcie naprzemiennej dominacji. Shorts, którzy rzucili za trzy punkty z przodu, wyprowadzili paryżan na prowadzenie trzy minuty po wznowieniu gry i dwa inne trafienia z linii 6,75 Hifi uruchomiło alarmy na lokalnej ławce, który był zmuszony ogłosić przerwę na żądanie w 26. minucie po stracie częściowego deficytu 6-15.

Zareagował Bourg opierał się na kastach i zdołał dotrwać do ostatnich dziesięciu minut z grą w pięści (63-64, min 30) ale Paryż wyszedł na całość i dzięki nowemu zrywowi i dwóm potrójnym trafieniom z rzędu Jantunenowi Zaczął marzyć o tytule (67-75, min 34). Taki był zakres oporu miejscowych, którzy ostatecznie ulegli 81-89.

On Pars Basketball, który przegrał tylko jeden z 23 meczów w Pucharze Europyzastępuje Gran Canarię, mistrza z 2023 r., i odnosi pierwsze zwycięstwo francuskiej drużyny w drugich europejskich zawodach.