ONZ ostrzega, że ​​prawie 55 milionów ludzi w Afryce Zachodniej i Środkowej cierpi głód

Agencje ONZ twierdzą, że dwucyfrowa inflacja i stagnacja lokalnej produkcji to główne przyczyny kryzysu głodowego.

Agencje Organizacji Narodów Zjednoczonych ostrzegają, że w nadchodzących miesiącach prawie 55 milionów ludzi w Afryce Zachodniej i Środkowej będzie miało trudności z wyżywieniem się, ponieważ rosnące ceny wywołały kryzys żywnościowy.

W wspólne oświadczenie w piątek Światowy Program Żywnościowy (WFP), agencja ONZ ds. dzieci UNICEF oraz Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) podały, że w okresie chudym od czerwca do sierpnia liczba osób dotkniętych głodem wzrosła czterokrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat.

Stwierdzono, że wyzwania gospodarcze, takie jak dwucyfrowa inflacja i stagnacja lokalnej produkcji, stały się głównymi czynnikami powodującymi kryzys, poza powtarzającymi się konfliktami w regionie.

Zauważył także, że Nigeria, Ghana, Sierra Leone i Mali będą jednymi z najbardziej dotkniętych.

Agencje ONZ podały, że ceny głównych zbóż podstawowych w regionie nadal rosły z 10 do ponad 100 procent w porównaniu ze średnią z pięciu lat.

Dodała, że ​​sytuacja była szczególnie niepokojąca w północnym Mali, gdzie około 2600 osób prawdopodobnie doświadczy katastrofalnego głodu.

„Czas na działanie jest teraz. Potrzebujemy, aby wszyscy partnerzy zintensyfikowali działania… aby zapobiec wymknięciu się sytuacji spod kontroli” – powiedziała Margot Vandervelden, pełniąca obowiązki dyrektora regionalnego WFP na Afrykę Zachodnią.

„Musimy więcej inwestować w budowanie odporności i długoterminowe rozwiązania dla przyszłości Afryki Zachodniej” – dodała.

Niedożywione dzieci

Niedobory żywności spowodowały także „alarmująco wysoki” poziom niedożywienia, które poważnie dotyka dzieci.

Agencje stwierdziły, że osiem na 10 dzieci w wieku od sześciu do 23 miesięcy nie spożywa minimalnej ilości żywności wymaganej do optymalnego wzrostu i rozwoju.

Stwierdzono również, że około 16,7 miliona dzieci poniżej piątego roku życia jest poważnie niedożywionych, a ponad dwóch na trzy gospodarstwa domowe nie stać na zdrową dietę.

„Aby dzieci w regionie mogły w pełni wykorzystać swój potencjał, musimy zapewnić każdej dziewczynce i chłopcu dobre odżywianie i opiekę, życie w zdrowym i bezpiecznym środowisku oraz odpowiednie możliwości uczenia się” – powiedział Gilles Fagninou, dyrektor regionalny UNICEF .

„Aby dokonać trwałej zmiany w życiu dzieci, musimy wziąć pod uwagę sytuację dziecka jako całości i wzmocnić systemy edukacji, zdrowia, wody i urządzeń sanitarnych, żywności i ochrony socjalnej” – dodał.

Silne uzależnienie regionu od importu żywności zaostrzyło presję, szczególnie w przypadku krajów borykających się z wysoką inflacją, takich jak Ghana, Nigeria i Sierra Leone.

Należy wprowadzić politykę mającą na celu pobudzenie i dywersyfikację lokalnej produkcji żywności „w odpowiedzi na bezprecedensowy brak bezpieczeństwa żywnościowego i żywieniowego” – powiedział Robert Guei, subregionalny koordynator FAO dla Afryki Zachodniej.

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here