Najsłynniejsze obrazy świata: „Mona Lisa”, „Gwiaździsta noc” i nie tylko

Najwspanialsze obrazy zwykle uwydatniają piękno i moralność cywilizacji, które je stworzyły, inspirując przez stulecia niezliczonych innych artystów, pisarzy i satyryków.

Artyści tacy jak Vincent van Gogh, Michelangelo i Leonardo da Vinci stworzyli dzieła, które zostały powielone we współczesnych mediach poprzez parodie i odniesienia historyczne.

Ponadto publiczność nadal może oglądać swoje dzieła w muzeach na całym świecie.

WSPANIAŁE OBRAZY STUDENTÓW NA KRAWĘDZIACH KSIĄŻEK ZOSTAJĄ WIRUSOWE NA TIKTOK

Oto tylko kilka z nich.

  1. „Mona Lisa”
  2. “Gwieździsta noc”
  3. “Krzyk”
  4. „Dziewczyna z perłą”
  5. „Stworzenie Adama”
  6. “Trwałość pamięci”
  7. „Waszyngton przekraczający Delaware”

1. „Mona Lisa”

Przez ponad dekadę da Vinci tworzył jeden z najbardziej rozpoznawalnych obrazów na świecie, „Mona Lisę”, który symbolizuje włoski renesans. To opus magnum artysty.

Obraz olejny przedstawia Lisę del Giocondo, włoską szlachciankę i został zbudowany tak, aby modelka patrzyła bezpośrednio przed siebie.

Utwór został uwieczniony na przestrzeni wieków we współczesnych mediach poprzez różne parodie i odniesienia.

Publiczność nadal może obejrzeć „Mona Lisę” odwiedzając Luwr w Paryżu. (Marc Piasecki/Getty Images)

Da Vinci rozpoczął pracę nad obrazem w 1503 roku, ale przez całą swoją karierę wprowadzał zmiany, aż do 1517 roku.

Uważa się, że po jego śmierci w 1519 r. jeden z uczniów Da Vinci, Salai, odziedziczył „Mona Lisę”, jednak obraz ostatecznie trafił do Francji po przejęciu przez króla Franciszka I i nadal przebywa w kraju, gdzie jest wystawiany w Luwrze w Paryżu.

2. „Gwiaździsta noc”

Van Gogh przez całą swoją karierę artystyczną nie był dobrze znany i w wieku 37 lat popełnił samobójstwo bez środków do życia.

Jednak po jego śmierci twórczość Van Gogha nabrała rozgłosu, gdy opinia publiczna zaczęła postrzegać go jako niezrozumianego geniusza.

FRANCUSKA STRONA, GDZIE VINCENT VAN GOGH NAWZIĘŁ SWÓJ OSTATNI OBRAZ MOŻE BYĆ ODKRYTA

Za jego najbardziej znany obraz uważa się „Gwiaździstą noc”, nad którym zaczął pracować w 1889 roku. Przedstawia nocne niebo nad zakładem psychiatrycznym w południowej Francji.

Niepowtarzalna olejna faktura obrazu oraz zastosowanie niebiesko-żółtej farby przyciągają wzrok widzów od wieków. „Gwiaździstą noc” można oglądać publicznie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

3. „Krzyk”

„Krzyk” to jeden z najbardziej rozpoznawalnych przedstawień ludzkiego strachu i niepokoju w historii sztuki zachodniej.

Dzieło stanowi część kolekcji dzieł norweskiego malarza Edvarda Muncha z 1893 roku, jednak największą popularnością cieszy się obraz przedstawiający udręczoną twarz krzyczącą na publiczność, podczas gdy w tle pojawiają się dwie rozmyte postacie.

Grafika „Krzyczy”.

„Krzyk” jest częścią kolekcji obrazów przedstawiających krzyczącą postać, symbolizującą ludzki niepokój i strach. (Getty Images)

Praca Muncha w tej serii miała ogromne znaczenie dla rozwoju impresjonistycznego ruchu artystycznego i wywarła długotrwały wpływ na całą historię sztuki współczesnej.

„Krzyk” był niezliczoną ilość razy parodiowany w zachodnich mediach, a obecnie jego wartość przekracza 100 milionów dolarów.

GALERIA ODKRYWA AUTOPORTRET VAN GOGHA ZA INNYMI OBRAZAMI

Różne prace z kolekcji „Krzyk” można oglądać w Muzeum Narodowym i Muzeum Muncha w Oslo w Norwegii.

4. „Dziewczyna z perłą”

Innym kultowym portretem kobiecym – być może drugim po „Mona Lisie” pod względem rozpoznawalności – jest „Dziewczyna z perłą”, ukończony przez holenderskiego artystę Johannesa Vermeera w 1665 roku.

Płótno olejne przedstawia młodą dziewczynę ubraną w niebiesko-złoty turban z dużym perłowym kolczykiem na lewym uchu.

Obraz nazywany jest „tronie” – słowem używanym w złotym wieku sztuki holenderskiej do opisania dzieł przedstawiających przesadne rysy lub mimikę bohaterów obrazu.

Obraz jest obecnie wystawiany w Mauritshuis w Hadze w Holandii.

5. „Stworzenie Adama”

Michał Anioł, włoski malarz i ikona renesansu, namalował „Stworzenie Adama” na suficie Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie w latach 1508–1512.

Religijne znaczenie i symbolika obrazu uczyniły z niego arcydzieło w historii sztuki zachodniej.

Sufit Kaplicy Sykstyńskiej

„Stworzenie Adama” ukazuje Boga i Adama, pierwszego człowieka stworzonego przez Boga, dotykających się palcami. (Getty Images)

Dzieło przedstawia Boga i Adama, pierwszego człowieka stworzonego w chrześcijaństwie, niemal stykających się palcami z wyciągniętymi ramionami.

Obraz jest wykonany w realistycznym tonie, a cechy fizyczne bohaterów są znacznie wyostrzone dla publiczności.

6. „Trwałość pamięci”

W 1931 roku Salvador Dalí stworzył jeden z najbardziej znanych obrazów surrealistycznego ruchu artystycznego XX wieku – a także szeroko rozumianej sztuki współczesnej – za pomocą „Trwałości pamięci” – dziwacznego dzieła przedstawiającego cztery zegary topiące się wzdłuż wybrzeża Katalonii.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAPISAĆ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER LIFESTYLE

Przypuszcza się, że Dalí, notoryczny ekscentryk, stworzył obraz jako odpowiedź na teorię względności Alberta Einsteina. Inne relacje odnotowują „paranoiczno-krytyczną metodę” tworzenia sztuki Dalego, która polegała na celowym wywoływaniu halucynacji psychotycznych.

Dzieło znajduje się w zbiorach Muzeum Sztuki Nowoczesnej od 1934 roku.

7. „Waszyngton przekraczający Delaware”

Waszyngton przekraczający Delaware

Obraz Emanuela Leutze’a „Washington Crossing the Delaware” można obecnie oglądać w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. (Andrew Lichtenstein/Corbis za pośrednictwem Getty Images)

Ukończony w 1851 roku przez niemieckiego artystę Emanuela Leutze „Waszyngton przekraczający Delaware” szybko stał się jednym z najbardziej znanych przedstawień wojny o niepodległość, a także trwałym symbolem amerykańskiego patriotyzmu.

Zainspirowany ruchami antymonarchicznymi szerzącymi się wówczas w Europie, Leutze wymyślił obraz jako sposób na złożenie hołdu liberalnym reformatorom w kraju, przywołując mocne obrazy amerykańskiego przykładu sprzed zaledwie kilkudziesięciu lat.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Obraz olejny na płótnie, będący kopią oryginału, został ukończony w 1850 roku, ale uległ zniszczeniu podczas bombardowania Niemiec przez aliantów podczas II wojny światowej.

Obecnie można go oglądać w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Phillip Nieto wniósł wkład w raportowanie.

Więcej artykułów o stylu życia znajdziesz na stronie www.foxnews.com/lifestyle.

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here