Mówca chwali wsparcie USA i Japonii dla projektu kolejowego łączącego Subic i Clark

Spiker Izby Reprezentantów Martin Romualdez | ZDJĘCIE: Oficjalna strona Izby Reprezentantów Filipin na Facebooku

Marszałek Martin Romualdez z radością przyjął w piątek zaangażowanie Stanów Zjednoczonych i Japonii we wsparcie rozwoju projektu kolejowego łączącego Subic Bay Freeport ze Specjalną Strefą Ekonomiczną, Clark Freeport Zone i prowincją Batangas.

Planowany korytarz gospodarczy Luzon, który połączy Subic Bay, Clark, Manilę i Batangas na Filipinach, został uruchomiony podczas trójstronnego spotkania prezydenta Ferdynanda Marcosa Jr. z prezydentem USA Joe Bidenem i premierem Japonii Fumio Kishidą w Waszyngtonie.

Subic Bay obejmuje miasto Olongapo, gminy Subic w prowincji Zambales, Hermosa i Morong w Bataan, natomiast strefa Clark Freeport Zone obejmuje miasto Angeles oraz prowincje Pampanga i Tarlac.

CZYTAĆ: Trójstronne wydarzenie na forum Indo-Pacyfiku mające na celu przyjrzenie się inwestycjom w korytarzu Luzon

„Zaangażowanie Stanów Zjednoczonych i Japonii we wsparcie projektu kolejowego łączącego Subic-Clark-Batangas jest niezwykłym osiągnięciem prezydenta Marcosa” – stwierdził Romualdez w oświadczeniu.

Światowi przywódcy stwierdzili, że korytarz będzie częścią akceleratora Partnerstwa na rzecz Globalnej Infrastruktury i Inwestycji (PGI) – IPEF, który został formalnie uruchomiony w czerwcu 2022 r. podczas szczytu G7 w Niemczech.

W ramach PGI grupa G7 mogłaby zaoferować krajom o niskich i średnich dochodach możliwości finansowania rozwoju infrastruktury w celu poprawy bezpieczeństwa klimatycznego i energetycznego, łączności cyfrowej, bezpieczeństwa zdrowotnego, a także priorytetów w zakresie równości płci i równości. Celem grupy G7 jest zmobilizowanie do 2027 r. 600 miliardów dolarów (33,9 biliona funtów) w postaci publicznych i prywatnych środków na infrastrukturę, w tym inwestycji w projekty infrastrukturalne o dużym wpływie.

W przypadku Filipin Stany Zjednoczone i Japonia przedstawiły plany inwestycji w kolej, modernizację portów, łańcuchy dostaw i wdrażanie czystej energii i półprzewodników, agrobiznes oraz modernizację portów cywilnych w Subic Bay.

Przewiduje się, że po ukończeniu linia kolejowa przyspieszy i obniży koszty przepływu towarów w docelowych strefach wolnych portów.

„Dzięki odwróceniu ładunków od dróg projekt kolejowy mógłby pomóc w zmniejszeniu zatorów w metrze Manila” – powiedział Romualdez.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Proszę spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.



Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here