Ministerstwo handlu i spraw konsumenckich Nowej Zelandii ostrzegło przywódców kraju przed powolnym podejściem do kryptowalut. W ramach niedawnego wydarzenia minister Andrew Bayly zwrócił się do rządu australijskiego o sfinalizowanie swojego stanowiska w sprawie kryptowalut, zanim będzie za późno. To czas, w którym sektor kryptowalut dopiero zapuszcza korzenie w przyjaznych krajach i zapewnia tam miejsca pracy oraz możliwości biznesowe. W takich miejscach jak Wielka Brytania, Zjednoczone Emiraty Arabskie, USA, Korea Południowa i Indie sektor Web3 jest szybko wdrażany.
Bayly, minister handlu i spraw konsumenckich w Nowej Zelandii wyrażone obawia się, że podejście kraju „poczekaj i zobacz” hamuje jego rozwój w sektorach fintech, gier, blockchain i nie tylko.
W 2021 r. Komisja Legislacyjna Gabinetu uruchomiła inicjatywę dotyczącą dochodzenia w sprawie kryptowalut. Powołując się na ustalenia, Bayly sugeruje, aby rząd stał się bardziej proaktywny w swoim podejściu do kryptowalut.
„Ośrodki informacyjne ds. kryptowalut są zdania, że Nowa Zelandia powinna przyjąć bardziej proaktywne i przyjazne innowacjom podejście do aktywów cyfrowych i blockchain (w tym kryptowalut). Dlatego uważam, że podejście rządu do zasobów cyfrowych powinno wspierać rozwój branży, przy jednoczesnym dalszym rozważaniu odpowiedniej polityki zarządzania tym ryzykiem”, Bayly odnotowany w opublikowanej okładce.
Według danych Urzędu ds. Rynków Finansowych (FMA) z 2022 r. około 10 procent obywateli Nowej Zelandii, czyli około 324 000 osób, podobno posiadanych aktywów kryptograficznych. Wygląda na to, że statystyki pokazujące, ile osób w Nowej Zelandii posiada kryptowalutę, nie były oficjalnie aktualizowane przez ten kraj od grudnia 2022 r.
Kraj nie ustanowił również żadnych przepisów prawnych regulujących sektor kryptowalut. Dzięki temu sektor kryptograficzny w kraju nie tylko pozostaje otwarty na wykorzystanie przez złoczyńców, ale także pozostawia go otwartym na ułatwianie nielegalnych działań, takich jak pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu.
„Komitet wszczął dochodzenie w sprawie oszustw w 2022 r. po kilku głośnych przypadkach oszustw cyfrowych i internetowych, w wyniku których ofiary straciły miliony dolarów. Komitet był zaniepokojony wpływem, jaki te oszustwa mają na życie ofiar, i chciał zrozumieć, w jaki sposób procesy bankowe w Nowej Zelandii mogłyby lepiej chronić konsumentów” – dodała Bayly na okładce.
Ogólnie rzecz biorąc, minister nalegał, aby rząd Nowej Zelandii przyjął proaktywne podejście do eksploracji zasobów cyfrowych i technologii blockchain. Ponadto zalecono temu krajowi ułatwienie szerszej debaty publicznej oraz skłonienie rządu do dalszych rozważań i prac w celu zapewnienia Nowej Zelandii dobrej pozycji umożliwiającej dostosowanie się do możliwości, wyzwań i zagrożeń związanych z zasobami cyfrowymi.