Pierwsza na świecie fabryka w Wielkiej Brytanii przekształci ścieki w zrównoważone paliwo lotnicze
Brytyjski producent biopaliw Firefly osiągnął porozumienie z tanią linią lotniczą Wizz Air w sprawie budowy komercyjnej rafinerii, która pomoże przekształcać ścieki w zrównoważone paliwo lotnicze (SAF).
Według Firefly, która opracowała proces konwersji, paliwo nadal przechodzi badania regulacyjne. Jeśli zostanie zatwierdzony, będzie można go wykorzystać do napędzania samolotów, podała w tym tygodniu firma.
Rafineria, pierwsza tego typu, zostanie zbudowana w Essex i może rozpocząć dostawy komercyjne SAF do 2028 roku do obsługi londyńskich lotnisk. Według Firefly w Wielkiej Brytanii istnieją potencjały dla dwóch kolejnych takich obiektów.
Wizz podał, że inwestuje, składając ogromne zamówienie na aż do 525 000 ton paliwa odpadowego Firefly w ciągu najbliższych 15 lat.
Tymczasem przedsiębiorstwo użyteczności publicznej Anglian Water ogłosiło, że będzie dostarczać firmie Firefly biosolidy z procesu oczyszczania ścieków na potrzeby obiektu pilotażowego.
Dyrektor naczelny Firefly, James Hygate, powiedział, że biosolidy tak „trochę obrzydliwe rzeczy” Ale „niesamowite źródło informacji”.
„Zamieniamy ścieki w paliwo do silników odrzutowych. Naprawdę nie przychodzi mi do głowy wiele fajniejszych rzeczy” on dodał.
Produkcja SAF zużywa o 70% mniej węgla niż konwencjonalne paliwo do silników odrzutowych, ale obecnie jest znacznie droższa w produkcji.
Według Paula Hilditcha, dyrektora operacyjnego Firefly, „w Wielkiej Brytanii jest wystarczająca ilość biosolidów na ponad 200 000 ton SAF” – co jego zdaniem wystarczy, aby zaspokoić około połowę obowiązkowego zapotrzebowania na SAF w 2030 r.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Brytyjczycy wykorzystują odpady kuchenne do zasilania dysz
Hilditch twierdzi, że przetworzone ścieki powinny być tańsze i występujące w większej ilości oraz mogłyby zaspokoić 5% zapotrzebowania linii lotniczych na paliwo w Wielkiej Brytanii.
Zgodnie z mandatem rządu do 2030 r. co najmniej 10% paliwa wykorzystywanego przez linie lotnicze w Wielkiej Brytanii musi pochodzić z surowców zrównoważonych.
Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych: