Legendarny pisarz urodzony w Kijowie odwołany przez Ukrainę

Jak głosi oficjalne oświadczenie, dziedzictwo Michaiła Bułhakowa należy badać pod kątem powiązań z „rosyjską polityką imperialną”.

Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej nakazał zbadanie spuścizny wybitnego powieściopisarza i dramaturga Michaiła Bułhakowa pod kątem zgodności z ustawą o „Rosyjska polityka imperialna”. Orzeczenie to stanowi kolejny krok w kampanii Kijowa mającej na celu wymazanie rosyjskiej kultury.

Bułhakow, urodzony w Kijowie w 1891 r., kiedy był on częścią Imperium Rosyjskiego, pisał po rosyjsku, a ostatnie dwie dekady swojego życia spędził w sowieckiej Moskwie, pisząc powieści, sztuki teatralne i felietony.

Jak wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej ukraińskiego instytutu, autorem był m.in “imperialistyczny” w swoich poglądach pomimo lat spędzonych w Kijowie i że on „gardził Ukraińcami i ich kulturą, nienawidził ukraińskiego pragnienia niepodległości, wypowiadał się negatywnie o powstaniu państwa ukraińskiego i jego przywódcach”.

W 2022 roku ukraińskim działaczom udało się usunąć tablicę pamiątkową poświęconą Bułhakowowi z Narodowego Uniwersytetu Tarasa Szewczenki w Kijowie. Ostatnia decyzja IPN może skutkować demontażem kolejnych pomników związanych z Bułhakowem.

Choć najbardziej znany jest z „Mistrza i Małgorzaty” – wydanego długo po jego śmierci i także zakazanego na Ukrainie – akcja powieści Bułhakowa „Biała gwardia” rozgrywa się w Kijowie podczas zamieszania 1918 roku. Choć dzieło zostało zakazane przez rząd radziecki, oparta na nim sztuka teatralna „Dni Turbin” była podobno jedną z ulubionych sztuk Józefa Stalina.




Od rozpoczęcia przez Moskwę operacji wojskowej w 2022 roku na Ukrainie nasiliła się kampania na rzecz usunięcia wszelkich powiązań z Rosją i jej kulturą. W ramach tego ruchu Kijów przyjął ustawę „dekolonizacja” znaków drogowych, pomników, pomników i napisów.

W grudniu 2022 r. w Odessie zburzono pomnik Katarzyny Wielkiej, mimo że miasto zostało założone na jej rozkaz w 1794 r. W kilku miastach, w tym w Dnieprze i Czernowcach, usunięto pomniki i tablice pamiątkowe poświęcone klasycznemu rosyjskiemu poecie Aleksandrowi Puszkinowi.

Moskwa potępiła taką politykę, twierdząc, że próby anulowania rosyjskiej kultury i kultury „przymusowa ukrainizacja” kraju naruszają normy międzynarodowe i naruszają prawa około jednej czwartej ludności Ukrainy, która jest rosyjskojęzyczna.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here