Jak podaje NASA, asteroida minie dziś Ziemię w odległości zaledwie 721 000 km;  Wiedz, jak duży jest

Pierwszy dzień kwietnia ma przywitać niebiańskiego gościa w postaci asteroidy. Za pomocą swoich zaawansowanych teleskopów naziemnych i kosmicznych NASA rzuciła światło na asteroidę podróżującą po swojej orbicie po trajektorii, która zbliży ją do Ziemi dzisiaj, 1 kwietnia.

Przeczytaj także: 8 gwiezdnych zdjęć czarnych dziur wykonanych przez NASA

Asteroida 2024 FQ3

NASA twierdzi, że Asteroida 2024 FQ3 to tylko jedna z milionów asteroid krążących wokół Słońca. Te skały kosmiczne występują głównie w głównym pasie asteroid, położonym pomiędzy orbitami Jowisza i Marsa. Centrum Badań nad Obiektami Bliskimi Ziemi (CNEOS) NASA, odpowiedzialne za obserwowanie podobnych obiektów niebieskich, ujawniło, że asteroida 2024 FQ3 minie dziś Ziemię w odległości 721 000 kilometrów. To mniej niż dwukrotnie większa odległość od Ziemi do Księżyca!

Przeczytaj także: 10 najlepszych zdjęć wykonanych przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba w 2023 r

Okrąża Słońce po swojej orbicie z groźną prędkością około 69357 kilometrów na godzinę. To znacznie szybciej nawet prom kosmiczny! Należy do grupy planetoid bliskich Ziemi, czyli planetoid kosmicznych przecinających Ziemię, których półosie większe są większe od ziemskich. Nazwa tych planetoid pochodzi od ogromnej asteroidy Apollo z 1862 r., odkrytej przez niemieckiego astronoma Karla Reinmutha w latach trzydziestych XX wieku.

Jak duże to jest?

Pod względem wielkości asteroida ma zaledwie 38 stóp szerokości i można ją porównać do autobusu. Chociaż nie oczekuje się, że uderzy w powierzchnię Ziemi, NASA nadal uznała ją za asteroidę bliską Ziemi (NEA) ze względu na niewielką odległość, jaką znajduje się w pobliżu planety.

Przeczytaj także: Czym są asteroidy i jak ESA je śledzi

Jak NASA śledzi asteroidy?

NASA twierdzi, że gdy tylko jej teleskopy wyśledzą nową NEA, zaobserwowane pozycje asteroidy na niebie zostaną zaobserwowane przez astronomów i zgłoszone do Minor Planet Center. Następnie Centrum Badań Obiektów Blisko Ziemi (CNEOS) na podstawie danych określa jej najbardziej prawdopodobną orbitę wokół Słońca.

Jeszcze jedna rzecz! Jesteśmy teraz na kanałach WhatsApp! Śledź nas tam, aby nigdy nie przegapić żadnych aktualności ze świata technologii. Aby śledzić kanał HT Tech w WhatsApp, kliknij Tutaj aby dołączyć już teraz!

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here