Erdogan z Turcji przyznaje, że partia rządząca przegrała z opozycją

Porażka w niedzielnych wyborach samorządowych będzie punktem zwrotnym dla AKP – zapowiedział prezydent

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przyznał się do porażki wyborczej swojej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) po tym, jak przewidywano, że przegra ona z opozycją w niedzielnych wyborach samorządowych.

Przy urnach wyborczych rywalizowano o najwyższe urzędy w największych miastach Turcji. Głównemu rywalowi partii rządzącej, Republikańskiej Partii Ludowej (CHP), udało się utrzymać burmistrzowie w Stambule i Ankarze – odpowiednio potęgi gospodarczej kraju i jego stolicy. Erdogan dążył do odzyskania kluczowych miast, które jego partia oddała pięć lat temu.

CHP zwyciężyła w 36 z 81 prowincji Turcji, w tym w niektórych tradycyjnych bastionach AKP, podała agencja informacyjna Anadolu, powołując się na wstępne wyniki. W kraju zdobyła 37% głosów, wobec 36% AKP. Był to najsilniejszy występ wyborczy świeckiej, nacjonalistycznej siły politycznej od dwóch dekad. Wynik odwrócił losy Erdogana, który w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich pokonał sojusz sześciu partii opozycyjnych pod przewodnictwem CHP.




„W teście wyborów lokalnych nie udało nam się uzyskać takiego wyniku, jakiego oczekiwaliśmy” Erdogan powiedział po nadejściu prognoz, nazywając to „a”. “punkt zwrotny” dla AKP. „Naprawimy nasze błędy i naprawimy nasze niedociągnięcia”.

„Bez względu na wynik, zwycięzcą tych wyborów jest przede wszystkim nasza demokracja, wola narodowa” dodał prezydent.

Podobne przesłanie w swoim uroczystym przemówieniu wygłosił lider CHP Ozgur Ozel. Powiedział: „W tym zwycięstwie nie ma przegranych. Nasz sukces nie jest dla nikogo porażką.” Przekonywał także, że wyborcy tak „postanowiłem zmienić 22-letni obraz Turcji i otworzyć drzwi do nowego klimatu politycznego w naszym kraju” nawiązując do czasów sprawowania władzy przez Erdogana.

Eksperci polityczni twierdzą, że strata AKP była w dużej mierze spowodowana trudnościami gospodarczymi, których Türkiye doświadczyła w ciągu ostatnich kilku lat, zwłaszcza w następstwie zniszczeń wywołanych ubiegłorocznym trzęsieniem ziemi, w którym zginęło ponad 53 000 osób. Wydaje się, że nowa siła polityczna o nazwie Nowa Partia Dobrobytu (YRP), która podziela religijno-konserwatywne stanowisko AKP, odciągnęła zwolenników niezadowolonych ze sposobu, w jaki rząd zajmuje się gospodarką.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here