Apple planuje modernizację całej linii komputerów Mac za pomocą chipów M4 obsługujących sztuczną inteligencję

Apple, chcąc zwiększyć powolną sprzedaż komputerów, przygotowuje się do modernizacji całej linii komputerów Mac za pomocą nowej rodziny własnych procesorów zaprojektowanych z myślą o wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

Firma, która pięć miesięcy temu wypuściła na rynek swoje pierwsze Maci z chipami M3, według znawców tematu już zbliża się do produkcji kolejnej generacji – procesora M4. Nowy chip będzie dostępny w co najmniej trzech głównych odmianach, a Apple zamierza zaktualizować nim każdy model komputera Mac, twierdzą osoby, które prosiły o zachowanie anonimowości, ponieważ plany nie zostały ogłoszone.

Nowe komputery Mac wchodzą w życie w krytycznym momencie. Po osiągnięciu szczytu w 2022 r., sprzedaż komputerów Mac spadła o 27 procent w ostatnim roku finansowym, który zakończył się we wrześniu. W okresie wakacyjnym przychody z linii komputerowej utrzymywały się na stałym poziomie. Apple próbował tchnąć nowe życie w biznes komputerów Mac, organizując w październiku zeszłego roku wydarzenie skupiające się na premierze M3, ale te chipy nie przyniosły znaczącej poprawy wydajności w porównaniu z M2 z poprzedniego roku.

Apple nadrabia także zaległości w dziedzinie sztucznej inteligencji, gdzie jest postrzegany jako opóźniony w stosunku do Microsoftu, Google należącego do Alphabet i innych konkurentów technologicznych. Nowe chipy stanowią część szerszego dążenia do włączenia funkcji sztucznej inteligencji do wszystkich swoich produktów.

Apple zamierza wypuszczać zaktualizowane komputery pod koniec tego roku i potrwać do początków przyszłego roku. Pojawią się nowe komputery iMac, low-endowy 14-calowy MacBook Pro, high-endowy 14- i 16-calowy MacBook Pro oraz Mac mini – wszystkie z chipami M4. Plany firmy mogą jednak ulec zmianie. Rzecznik Apple odmówił komentarza w tej sprawie.

Akcje Apple wzrosły w czwartek na giełdzie w Nowym Jorku o 4,3 procent do 175,04 dolarów, co stanowi największy jednodniowy wzrost od 11 miesięcy. W tym roku do środowego zamknięcia spadły o 13 procent.

Posunięcie to oznacza szybki harmonogram odświeżenia komputerów iMac i MacBook Pro, ponieważ obie linie zostały zaktualizowane w październiku. Ostatnia aktualizacja Maca mini miała miejsce w styczniu 2023 r.

Następnie Apple planuje wprowadzić na rynek większą liczbę komputerów Mac M4 w 2025 r. Obejmuje to aktualizacje 13-calowego i 15-calowego MacBooka Air do wiosny, Mac Studio w połowie roku i Maca Pro później w 2025 roku. MacBook Air otrzymał procesor M3 w zeszłym miesiącu, natomiast Mac Studio i Mac Pro zostały zaktualizowane o procesory M2 w zeszłym roku.

Linia chipów M4 obejmuje wersję podstawową o nazwie Donan, mocniejsze modele o nazwie Brava i najwyższej klasy procesor o nazwie kodowej Hidra. Firma planuje podkreślić możliwości przetwarzania komponentów przez sztuczną inteligencję oraz sposób ich integracji z kolejną wersją systemu macOS, co zostanie ogłoszone w czerwcu na corocznej konferencji programistów Apple.

Układ Donan będzie dostępny w podstawowym MacBooku Pro, nowym MacBooku Air i tańszej wersji komputera Mac mini, natomiast chipy Brava będą obsługiwać wysokiej klasy MacBooka Pro i droższą wersję komputera Mac mini. W przypadku Mac Studio Apple testuje wersje z wciąż niewydanym chipem z ery M3 i odmianą procesora M4 Brava.

Najwyższej klasy komputer stacjonarny Apple, Mac Pro, zostanie wyposażony w nowy układ Hidra. Mac Pro pozostaje najgorzej sprzedającym się modelem w ofercie komputerów firmy, ale ma rzeszę fanów. Po tym, jak niektórzy klienci skarżyli się na specyfikacje wewnętrznych chipów Apple, firma planuje ulepszyć tę maszynę w przyszłym roku.

W ramach aktualizacji Apple rozważa umożliwienie swoim najwyższej klasy komputerom stacjonarnym Mac obsługiwania aż pół terabajta pamięci. Obecne komputery Mac Studio i Mac Pro mają maksymalnie 192 gigabajty — znacznie mniej niż poprzedni Mac Pro firmy Apple, który korzystał z procesora Intel Corp. Wcześniejsza maszyna pracowała z gotową pamięcią, którą można było dołożyć później i obsługiwać aż 1,5 terabajta. Dzięki wewnętrznym chipom Apple pamięć jest głębiej zintegrowana z głównym procesorem, co utrudnia dodanie jej większej liczby.

W tym roku Apple skupi się głównie na dodaniu nowych funkcji sztucznej inteligencji do swoich produktów. Firma planuje zaprezentować mnóstwo nowych funkcji na czerwcowej konferencji programistów. Duża część tych funkcji została zaprojektowana do działania na samych urządzeniach, a nie na zdalnych serwerach, a szybsze chipy pomogą w zapewnieniu tych ulepszeń. Apple planuje także wprowadzić w tegorocznym procesorze iPhone’a ulepszenia skupiające się na sztucznej inteligencji.

Przejście firmy na własne chipy było częścią długotrwałej inicjatywy znanej jako Apple Silicon. Gigant technologiczny zaczął używać własnych półprzewodników w oryginalnym iPadzie i iPhonie 4 w 2010 r., a następnie w 2020 r. wprowadził tę technologię na komputery Mac. Celem było lepsze ujednolicenie sprzętu i oprogramowania z podstawowymi komponentami oraz odejście od procesorów firmy Intel. .

Jak dotąd wysiłek zakończył się sukcesem, pomagając zwiększyć wydajność i ułatwić przeprojektowanie urządzeń takich jak najnowszy MacBook Air, iMac i MacBook Pro. Chipy Apple dla komputerów Mac opierają się na tej samej architekturze Arm Holdings Plc, co procesory w iPhone’ach i iPadach, dzięki czemu powstają cieńsze produkty o lepszej żywotności baterii i mniejszym zapotrzebowaniu na wentylatory chłodzące.

© 2024 Bloomberg LP


W tym tygodniu Apple wypuściło iPada Pro (2022) i iPada (2022) wraz z nowym Apple TV. O najnowszych produktach firmy rozmawiamy wraz z recenzją iPhone’a 14 Pro w podkaście Gadgets 360, Orbital. Orbital jest dostępny na Spotify, Gaana, JioSaavn, Podcasty Google, Podcasty Apple, Muzyka Amazona i gdziekolwiek znajdziesz swoje podcasty.
Linki partnerskie mogą być generowane automatycznie – szczegółowe informacje można znaleźć w naszym oświadczeniu dotyczącym etyki.

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here