Julena Recondoekspert ds. ochrony środowiska i Krajowa Nagroda Ochrony Środowiskamówi o Plan dotyczący odpadów Nawarry. Plan zmodyfikowany w grudniu 2023 r., niezgodny z regionalną ustawą o odpadach z 2018 r. w zakresie udziału procentowego selektywna zbiórka odpadów bytowych i komercyjnych 76% do 2027 r.
Julen Rekondo, ekspert ds. ochrony środowiska i zdobywca Krajowej Nagrody Ochrony Środowiska
W ubiegły poniedziałek Minister Rozwoju Wsi i Środowiska José María Aierdi oraz szef Urzędu ds. Odpadów Raul Salanueva z rządu Nawarry zaprezentowali Dane dotyczące selektywnej zbiórki oraz odpadów bytowych i komercyjnych nie są prawdziwe. Przede wszystkim w związku z informacją, że cele selektywnej zbiórki odpadów bytowych i komercyjnych zostały osiągnięte dziesięć lat przed tym, co przewidziano w ustawie formalnej nr 14/2018 z dnia 18 czerwca o odpadach i ich opodatkowaniu, z odsetkiem 51% w 2035 r., gdy wspomniana ustawa w art. 21 stanowi, że „w 2027 r. należy zebrać selektywnie co najmniej 75%”.
Oto, co mówi wspomniana ustawa w artykule 21:
„Artykuł 21. Zbiórka selektywna w celu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu.
Do 31 grudnia 2027 r. ilość odpadów domowych i komercyjnych przeznaczonych do przygotowania do ponownego użycia i recyklingu W przypadku frakcji papieru, metali, szkła, tworzyw sztucznych, bioodpadów lub innych frakcji nadających się do recyklingu musi on łącznie wynosić co najmniej 75% wagowych.
Tak, to prawda, że w recenzji pt Plan gospodarowania odpadami Nawarry na lata 2017–2027W grudniu 2023 r. usunięto 75% selektywnej zbiórki na rok 2027, a cel 50% selektywnej zbiórki miał zostać osiągnięty w 2035 r. To powinno oznaczać zmianę prawa, a tego nie zrobiono. „Magiczna” zmiana zostanie dokonana bez konsultacji w Planie Gospodarki Odpadowej Nawarry w grudniu 2023 r., ale bez zmiany prawa.
Ponadto obecnie Nie osiągnięto również poziomu 50% selektywnej zbiórki, gdyż w tej ilości wprowadzono odpady opakowaniowe zebrane we frakcji pozostałej. Obowiązujące ustawodawstwo na poziomie państwa – art. 11 hiszpańskiej ustawy 7/2022 – bardzo wyraźnie stwierdza, że „te zebrane we frakcji pozostałej i we frakcji nieorganicznej systemów nie będą uznawane za selektywną zbiórkę odpadów opakowaniowych.” wilgotne suche „.
Kolejną kwestią, którą należy dodać, jest to, że ani jedno, ani drugie cel wyznaczony przez UE na rok 2020 został osiągnięty, że osiągnięto selektywną zbiórkę 50% wszystkich odpadów domowych i komercyjnych, czego nie zrobiono na poziomie całej Hiszpanii, łącznie z Nawarrą, i nic się na ten temat nie mówi. Dokładnie rok temu sojusz utworzony przez 26 organizacji ekologicznych przedstawił do Komisji Europejskiej skargę przeciwko Hiszpanii za nieprzestrzeganie wspólnotowego celu selektywnej zbiórki i przygotowania do ponownego wykorzystania i recyklingu odpadów, który na rok 2020 ustalono na 50 %. Hiszpania utrzymała się na poziomie 40,5% – według danych Ministerstwa Transformacji Ekologicznej i Wyzwania Demograficznego, Nawarra również go nie spełniła.
Z drugiej strony, w analizie-ocenie tego, jak zbiórka selektywna w Nawarrzenależy także wspomnieć, czy cele ponownego wykorzystania opakowań określone w art. 26 ustawy regionalnej o odpadach i ich opodatkowaniu 14/2018 z dnia 18 czerwca dla opakowań wykorzystywanych w kanale HORECA (Hotele) zostały osiągnięte. Restauracje i Catering), takich jak te wykorzystywane w kanałach konsumpcji innych niż kanał HORECA.
Dlaczego nie podano danych na ten temat? Czy dzieje się tak dlatego, że cele określone w ustawie regionalnej o odpadach i ich opodatkowaniu nie są spełnione?
Ale oprócz danych rozpowszechnianych przez odpowiedzialny za sprawy odpadów rządu Nawarry które nie odpowiadają rzeczywistości, a także pominięcie innych, jak np. wspomniane już dotyczące ponownego wykorzystania opakowań, dochodzi do różnego rodzaju naruszeń prawa. Należy zauważyć, że regionalną ustawę o odpadach i ich opodatkowaniu, zatwierdzoną sześć lat temu przez parlament Nawarry, określono jako pionierską, wzorową i bardzo ambitną. W rozdziale poświęconym niezgodnościom warto też wspomnieć, że od sześciu lat nie przeprowadzono pilotażowego testu możliwości jego wdrożenia w naszej społeczności Systemu Kaucji, Zwrotów i Zwrotów, lepiej znanego pod akronimem SDDR. W Unii Europejskiej funkcjonuje obecnie 15 krajów, a w 2025 roku będzie 19 krajów europejskich, które będą zajmowały się selektywną zbiórką plastikowych butelek i puszek po napojach, natomiast w Hiszpanii nie ma wspólnoty autonomicznej, w której działa SDDR . .
- Po lewej 6: Brak konfiguracji reklam dla żądanego slotu
System Kaucji, Zwrotów i Zwrotów (SDDR) to model gospodarki odpadami, w którym konsument wpłaca kaucję kup plastikową butelkę lub puszkę po napojach (kaucja), która jest zwracana przy zwrocie kontenera (zwrot) w taki sposób, aby zapewnić jego odzyskanie i ponowne wprowadzenie do łańcucha produkcyjnego (zwrot). Kwota depozytu zwykle waha się od 10 do 25 centów, w zależności od kraju.