Pięciu Palestyńczyków mieszkających w Strefie Gazy złożyło w Berlinie skargę prawną przeciwko rządowi niemieckiemu w związku z dostawami broni dla Izraela – poinformowała w piątek reprezentująca ich organizacja pozarządowa.
Skarga ma na celu „cofnięcie pozwoleń na eksport wydanych przez rząd niemiecki na dostawy broni do Izraela” – podało w oświadczeniu Europejskie Centrum Praw Konstytucyjnych i Człowieka (ECCHR).
Rzeczniczka sądu administracyjnego w Berlinie potwierdziła, że skargę otrzymała późnym wieczorem w czwartek. Pięciu powodów mieszka w różnych częściach Strefy Gazy, w tym w Rafah, dodał urzędnik.
Rzeczniczka stwierdziła, że Palestyńczycy „kwestionują już wydane zezwolenie na dostawę broni przeciwpancernej” i starają się wstrzymać dostawy, które nie zostały jeszcze zatwierdzone.
Skarga skierowana jest pod adresem ministerstwa gospodarki, które ma teraz dwa tygodnie na ustosunkowanie się.
Według ECCHR członkowie rodzin wszystkich pięciu Palestyńczyków zginęli w izraelskich atakach rakietowych od czasu, gdy ataki Hamasu na Izrael 7 października rozpoczęły wojnę.
Powodowie twierdzą, że Berlin nie wypełnia swoich zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego, w tym Konwencji Narodów Zjednoczonych o ludobójstwie z 1948 r.
„Niemcy nie mogą pozostać wierne swoim wartościom, jeśli eksportują broń na wojnę, podczas której oczywiste są poważne naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego” – powiedział Wolfgang Kaleck, sekretarz generalny ECCHR.
Według Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) Niemcy są drugim po USA największym eksporterem broni do Izraela i odpowiadają za 30 procent importu w latach 2019–2023.
Berlin stoi przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości sprawą, w której Nikaragua twierdzi, że narusza Konwencję ONZ o ludobójstwie, ustanowioną po Holokauście.
We wtorek przedstawiciele Berlina nalegali, aby Niemcy dostarczały broń wyłącznie „po szczegółowej kontroli… która znacznie przekracza wymogi prawa międzynarodowego”.
Izrael rozpoczął bezlitosną ofensywę wojskową w Strefie Gazy od czasu bezprecedensowego ataku bojowników Hamasu 7 października.
Według oficjalnych danych izraelskich w ataku Hamasu zginęło około 1160 osób, głównie cywilów.
Następnie Izrael obiecał wykorzenić Hamas, który kontroluje Strefę Gazy. Według ministerstwa zdrowia Gazy w wyniku tego zginęło ponad 33 000 osób, głównie cywilów.
(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)
Czekając na odpowiedź załadować…