Większość zgonów migrantów w wyniku utonięcia w ciągu ostatnich 10 lat: ONZ

W 2023 r. na całym świecie na szlakach migracyjnych zginęło ponad 8500 osób. (Reprezentatywna)

Berlin:

Agencja ONZ ds. migracji podała we wtorek, że utonięcia są najczęstszą przyczyną zgonów migrantów odnotowanych w ciągu ostatnich 10 lat, a liczba ofiar sięga 36 000.

Według raportu Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji ONZ (IOM) z 64 000 zgonów migrantów zarejestrowanych w ciągu ostatniej dekady prawie 60 procent było związanych z utonięciem.

Spośród ofiar śmiertelnych na morzu ponad 27 000 miało miejsce na Morzu Śródziemnym – tą trasą przez lata podążało wielu migrantów próbujących przedostać się do południowej Europy z północnej Afryki.

Liczby zawarte w raporcie stanowią prawdopodobnie „ułamek rzeczywistej liczby”, stwierdziła IOM, choć większość danych była niekompletna.

Morze Śródziemne było „niezwykle niebezpiecznym regionem, a podróże są niezwykle ryzykowne” – powiedziała dziennikarzom w Berlinie analityk danych IOM Andrea Garcia Borja.

Garcia powiedział jednak, że stosunkowo większe liczby w regionie częściowo odzwierciedlają bardziej intensywne wysiłki w zakresie monitorowania.

Dane dla Morza Śródziemnego były najprawdopodobniej „bliższe rzeczywistości” niż w przypadku innych, trudniejszych do monitorowania regionów, takich jak Sahara, gdzie trudno było uzyskać wiarygodne dane – dodała.

Według IOM dwie trzecie spośród zarejestrowanych zgonów i zaginięć pozostaje niezidentyfikowanych.

W ponad połowie wszystkich przypadków IOM nie była w stanie nawet ustalić płci ani wieku migranta.

W przypadkach, w których można było ustalić pochodzenie migranta, nieco ponad jedna trzecia pochodziła z „krajów objętych konfliktem lub z dużą populacją uchodźców”.

Na wykresie podkreślono „niebezpieczeństwa, na jakie narażają się osoby próbujące uciec ze stref konfliktu bez bezpiecznych dróg” – stwierdzono.

W 2023 r. na szlakach migracyjnych na całym świecie zginęło ponad 8500 osób, co czyni go rokiem najbardziej śmiertelnym, odkąd dziesięć lat temu IOM zaczęła gromadzić dane.

Organizacja stwierdziła, że ​​jak dotąd w 2024 r. liczby były „nie mniej alarmujące”.

W przypadku szlaku śródziemnomorskiego liczba przybyszów spadła w porównaniu z 2023 r., ale „liczba zgonów jest prawie tak wysoka jak w roku ubiegłym”.

IOM stwierdziła, że ​​istnieje „pilna potrzeba wzmocnienia zdolności poszukiwawczo-ratowniczych”, a także „bezpiecznych, regularnych ścieżek migracji”, aby zapobiec dalszym ofiarom śmiertelnym.

IOM stwierdziła, że ​​na morzu potrzebna była większa pomoc dla migrantów znajdujących się w niebezpieczeństwie „zgodnie z prawem międzynarodowym i zasadami człowieczeństwa”.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Czekając na odpowiedź załadować…

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here