USA nałożą nowe ograniczenia wizowe na urzędników Hongkongu w związku z łamaniem praw

Oświadczenie następuje po corocznym przeglądzie autonomii Hongkongu przeprowadzonym przez USA (przedstawicielstwo)

Waszyngton:

Stany Zjednoczone ogłosiły w piątek, że „podejmują kroki” w celu nałożenia nowych ograniczeń wizowych na urzędników Hongkongu odpowiedzialnych za łamanie praw w chińskim mieście kilka dni po wejściu w życie nowej ustawy o bezpieczeństwie narodowym.

W oświadczeniu sekretarz stanu USA Antony Blinken stwierdził, że w ciągu ostatniego roku Pekin „kontynuował działania przeciwko obiecanej przez Hongkong dużej autonomii, instytucjom demokratycznym oraz prawom i wolnościom”.

Jego zdaniem tłumienie to obejmuje niedawne uchwalenie „artykułu 23”, ustawy o bezpieczeństwie narodowym, której celem jest między innymi zdrada kraju, powstanie, szpiegostwo i kradzież tajemnic państwowych.

W odpowiedzi na „nasilające się represje” i ograniczenia wobec „społeczeństwa obywatelskiego, mediów i głosów odmiennych” Departament Stanu „podejmuje kroki w celu nałożenia nowych ograniczeń wizowych na wielu urzędników Hongkongu” – dodano w oświadczeniu.

Blinken nie podał szczegółowo, jakie środki wizowe mają zostać podjęte, ani na temat urzędników, którzy mają być celem ataków.

Jego oświadczenie następuje po corocznym przeglądzie autonomii Hongkongu przez Waszyngton, który to status obiecał Pekin po przekazaniu miasta przez Wielką Brytanię w 1997 r.

„W tym roku ponownie oświadczam, że Hongkong nie gwarantuje traktowania zgodnie z prawem amerykańskim w taki sam sposób, w jaki przepisy te miały zastosowanie do Hongkongu przed 1 lipca 1997 r.” – powiedział Blinken.

Waszyngton nałożył już wcześniej ograniczenia wizowe i sankcje na urzędników Hongkongu, których oskarża o podważanie praw i wolności, które odróżniają miasto od reszty Chin.

W 2020 r. Stany Zjednoczone cofnęły także węzłowi finansowemu specjalny status handlowy w odpowiedzi na stłumienie w 2019 r. dużych, a czasem gwałtownych, prodemokratycznych protestów.

Przedstawiciel chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych w Hongkongu „zdecydowanie potępił” ostatnie posunięcie Waszyngtonu jako oczerniające nowe prawo bezpieczeństwa i ingerujące w wewnętrzne sprawy Chin.

Coroczny przegląd autonomii Hongkongu był „farsą, której nikt nie kupował… i którą należy wyrzucić na śmietnik historii” – powiedział rzecznik Biura Komisarza Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W 2020 r. Pekin nałożył na Hongkong szeroko zakrojone prawo dotyczące bezpieczeństwa narodowego, aby stłumić protesty.

Artykuł 23, który wszedł w życie w zeszłym tygodniu, to dodatkowe, własne prawo dotyczące bezpieczeństwa narodowego, które według urzędników jest potrzebne do załatania luk w zabezpieczeniach.

W piątek finansowany przez rząd USA serwis informacyjny Radio Free Asia poinformował, że po wejściu w życie nowego prawa zamknął swoje biuro w Hongkongu, powołując się na obawy o bezpieczeństwo swoich pracowników.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Czekając na odpowiedź załadować…

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here