Teksty piosenek stają się coraz prostsze, bardziej gniewne i powtarzalne: badanie

Badania wykazały, że teksty piosenek są również bardziej skupione na sobie. (Reprezentacyjny)

Paryż, Francja:

Nie tylko się starzejesz. Z opublikowanego w czwartek badania wynika, że ​​teksty piosenek naprawdę stają się coraz prostsze i bardziej powtarzalne.

Badanie wykazało, że w ciągu ostatnich 40 lat teksty piosenek stały się również bardziej gniewne i zapatrzone w siebie, co potwierdza opinie zrzędliwych, starzejących się fanów muzyki na całym świecie.

Zespół europejskich badaczy przeanalizował słowa w ponad 12 000 anglojęzycznych piosenek z różnych gatunków: rap, country, pop, R&B i rock w latach 1980–2020.

Zanim omówiono szczegółowo, w jaki sposób teksty stały się bardziej proste, w badaniu wykazano, że legenda amerykańskiego piosenkarza i autora piosenek Bob Dylan – który zyskał sławę w latach 60. XX wieku – zdobył literacką Nagrodę Nobla.

Starsza autorka badania Eva Zangerle, ekspertka ds. systemów rekomendacji na austriackim uniwersytecie w Innsbrucku, odmówiła wyróżnienia nowego artysty za to, że ma proste teksty.

Podkreśliła jednak, że teksty piosenek mogą być „lustrem społeczeństwa”, które odzwierciedla, jak wartości, emocje i zainteresowania danej kultury zmieniają się w czasie.

„W ciągu ostatnich 40 lat byliśmy także świadkami drastycznej zmiany w krajobrazie muzycznym – od sposobu sprzedaży muzyki do sposobu jej produkcji” – Zangerle powiedziała AFP.

W ciągu 40 lat badań wielokrotnie zmieniał się sposób, w jaki ludzie słuchali muzyki. Płyty winylowe i kasety z lat 80. ustąpiły miejsca płytom CD z lat 90., a następnie pojawienie się Internetu doprowadziło do powstania dzisiejszych platform do transmisji strumieniowej sterowanych algorytmami.

Na potrzeby badania opublikowanego w czasopiśmie Scientific Reports naukowcy sprawdzili emocje wyrażane w tekstach piosenek, liczbę różnych i skomplikowanych słów oraz częstotliwość ich powtarzania.

„We wszystkich gatunkach teksty stawały się coraz prostsze i bardziej powtarzalne” – podsumował Zangerle.

Wyniki potwierdziły również wcześniejsze badania, które wykazały z biegiem czasu spadek liczby pozytywnych, radosnych tekstów i wzrost liczby tych, które wyrażają złość, wstręt lub smutek.

Teksty piosenek również stały się bardziej skupione na sobie, a słowa takie jak „ja” lub „moje” stały się znacznie bardziej popularne.

„Łatwiej zapamiętywać”

Zangerle powiedział, że liczba powtarzających się wersów wzrosła najbardziej w rapie na przestrzeni dziesięcioleci, dodając, że oczywiście na początku było najwięcej wersów.

„Muzyka rap stała się bardziej wściekła niż inne gatunki” – dodała.

Badacze sprawdzili także, jakie utwory fani różnych gatunków przeglądają w serwisie z tekstami utworów Genius.

W przeciwieństwie do innych gatunków, fani rocka najczęściej szukali tekstów starszych piosenek, a nie nowych.

W ostatnich dziesięcioleciach rock spadał na listy przebojów, co może sugerować, że fani coraz częściej spoglądają wstecz na czasy świetności gatunku, a nie na jego teraźniejszość.

Innym sposobem, w jaki zmieniła się muzyka, jest to, że „pierwsze 10–15 sekund w dużym stopniu decyduje o tym, czy pominiemy piosenkę, czy nie” – powiedział Zangerle.

Poprzednie badania sugerowały również, że obecnie ludzie częściej słuchają muzyki w tle – dodała.

Mówiąc prościej, piosenki z większą liczbą refrenów i powtarzającymi się podstawowymi tekstami wydają się być bardziej popularne.

„Teraz teksty powinny być łatwiejsze do zapamiętania, po prostu dlatego, że łatwiej je zapamiętać” – powiedział Zangerle.

„To także coś, czego doświadczam, gdy słucham radia”.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Czekając na odpowiedź załadować…

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here