Sheldon Keefe krytykuje występy wielu Maple Leafs, których „nienawidzi”

TORONTO, Ontario — Sheldon Keefe nigdy nie stronił od krytycznego oceniania występów swojego zespołu podczas swojej czteroipółletniej kadencji jako trenera Toronto Maple Leafs, ale rzadko kiedy jego kapitan, John Tavares, budził w nim złość.

A jednak po porażce 6:3 z New Jersey Devils Keefe nie zawahał się tego zrobić, wykrzykując Tavaresa wśród wielu innych weteranów podczas występu, którego, jak stwierdził, „nienawidził”.

Leafs wyszli na prowadzenie po mocnej pierwszej połowie, wzmocnionej 26 celnymi celnymi strzałami. Jednak kilka godzin później, po zmarnowaniu wielu okazji związanych z krążkiem, historia Keefe stała się jedną z bardziej energicznych, gwałtownych, ale wciąż krótszych konferencji prasowych po meczu.

„Muszą być przykładem” – powiedział Keefe po zapytaniu go o to, czego oczekuje od graczy takich jak Auston Matthews i William Nylander, którzy przemówili do mediów po meczu. „John Tavares był dla nas przykładem. Jest dla nas fenomenalny od dłuższego czasu. On sam dał się dzisiaj ponieść emocjom. To nasz kapitan. Więc jeśli jest to to się stanie, cóż, reszta naszej ławki po prostu wymyśla wszystko na bieżąco. A kiedy to zrobisz, otworzysz opozycji drzwi do dobrej nocy”.

Tavares nie rozmawiał z mediami po meczu. Wśród nagród, które Keefe chciał podkreślić w meczu Tavaresa, środkowy Leafs zakończył mecz sześcioma celnymi celnymi strzałami w czasie 19:22.

Są chwile, kiedy Keefe może skręcić w stronę zwięzłego przekazu po meczu, jak na przykład po niedzielnej porażce Leafs 2:1 z Carolina Hurricanes, kiedy jego dostępność wynosiła niecałą minutę.

Są i inne, jak we wtorek, kiedy do mieszanki dodano nieco więcej pikanterii i wzmożona, ożywiona mowa ciała świadczy nie o rozczarowaniu, ale ewidentnej frustracji.

„Myślałem, że po prostu przesadziliśmy” – Keefe powiedział o występie swojego zespołu po pierwszej kwarcie, wyrzucając ręce w górę. „To było naprawdę niedojrzałe przez cały czas naszej gry. Myślałem, że to niedojrzałe ze strony naszych najbardziej doświadczonych graczy, naszych liderów. A potem nasi niedojrzali i niedoświadczeni gracze. Popełniliśmy dzisiaj wiele błędów. W pierwszej kwarcie Bobby McMann rezygnuje z gry dwa na jednego i nie wykonuje tam swojej pracy.

Następnie Keefe skrytykował grę Pontusa Holmberga i Matthew Kniesa, a także skrytykował ich słabe występy.

„(Napastnik Devils) Jack Hughes ma dwie ucieczki. Jeśli tak się stanie, nie wygrasz gry. (Ja) nie podobało mi się wiele rzeczy z naszej dzisiejszej gry. Mam nadzieję, że gracze nienawidzili tego tak samo, a może bardziej niż ja” – powiedział Keefe.

[go deeper id=5371145]

Po tej porażce Leafs mają w harmonogramie zaledwie 11 meczów. Ponieważ Tampa Bay Lightning ma teraz zaledwie cztery punkty straty do Leafs i zajmuje trzecie miejsce w dywizji atlantyckiej, uwagi Keefe wydały się zasłużoną próbą przypomnienia swojej grupie o niebezpieczeństwach płynących z samozadowolenia.

We wtorkowy wieczór na jednym końcu Konferencji Wschodniej New York Rangers jako pierwsza drużyna NHL zapewniła sobie miejsce po sezonie. Gdzieś nie na drugim końcu, ale w mrocznym środku, Liście nadal nękane były własną niekonsekwencją. Po jednym występie, w którym dominowali nad Edmonton Oilers, łącząc fizyczny i szybki hokej, kilka dni później nastąpił występ, w którym Leafs zdawali się tonąć.

Leafs zdobyli gole Austona Matthewsa, Tylera Bertuzziego i Williama Nylandera przeciwko Devils, zapewniając prowadzenie 3-2 w połowie drugiej kwarty. Jednak ich niezdolność do rozegrania prostej i bezpośredniej gry krążkiem pozwoliła Diabłom wrócić do gry, w której przynajmniej na początku nie mieli po co brać udziału.

Według Natural Stat Trick, oczekiwana skuteczność pięciu na pięciu bramek Leafs wzrosła z 72 procent w pierwszej kwarcie do zaledwie 43 procent w drugiej kwarcie.

To właśnie tę niespójność Keefe przez cały sezon podkreślał jako nękającą jego zespół. I do tego ponownie nawiązał po porażce z Diabłami.

“To ma przez te wszystkie lata wiele się wydarzyło w naszej grupie” – powiedział Keefe zapytany, czy występ przeciwko Diabłom był jednorazowy. „I mówię o doświadczonych ludziach. I to wróciło dziś wieczorem. Gra to zaprosiła. (The Leafs) oddali 25 strzałów. Wszyscy czują się świetnie. Masz dużo dotknięć krążka. Myślisz, że to się powtórzy, jeśli będziesz się tego trzymać. Nie wiem, czy ktoś kiedykolwiek wcześniej oddał 75 strzałów w meczu, ale nie sądzę, żeby tak się działo. Zwykle wszystko się dostosowuje i opozycja kontratakuje. Gra trochę się uporządkowała.”

Keefe kontynuował, nazywając swój zespół „niezwykle niechlujnym i nieostrożnym”.

„To rozczarowujące. To nie byliśmy my (ostatnio). Już dawno nie graliśmy w ten sposób. Myślałem, że nasi chłopcy byli trochę zbyt podekscytowani i poniesieni emocjami. Bardzo szybko to zaostrzymy” – powiedział.

Joseph Woll w swojej nieustannej próbie objęcia stanowiska startera puścił pięć goli w 24 strzałach. Zdobył bramkę już przy pierwszym strzale w meczu i również wzbudził gniew Keefe.

„Nie można odpuścić pierwszego strzału w meczu” – Keefe powiedział o Wollu. „To już dwa z rzędu. Jednak szanse, które zmarnowaliśmy dzisiaj, były rażące. Przed nim stoi wiele problemów.”

O ile ma to jakiekolwiek znaczenie, Matthews również skrytykował grę swojego zespołu, określając ją jako „trochę niedojrzałą grę w naszym wykonaniu”.

Harmonogram Leafs nie zawodzi: cztery mecze w osiem dni, w tym dwa mecze z rywalami z Atlantic Division, Tampa Bay Lightning i Florida Panthers. W miarę jak sezon zasadniczy dobiega końca, okaże się, czy Keefe wzywając niektórych ze swoich najlepszych zawodników rzeczywiście rozpali pod nimi pożądany ogień.

„Nie sądzę, że jest to coś, co chciałbyś widzieć w grze na tym etapie roku, zwłaszcza że pozostało 10 meczów” – powiedział Matthews. To zależy od nas, od graczy i nie możemy na to pozwolić”.

(Zdjęcie: Andrew Lahodynskyj / NHLI via Getty Images)