We wtorek naukowcy stwierdzili, że sadzenie drzew w niewłaściwych miejscach może w rzeczywistości przyczynić się do globalnego ocieplenia, ale nowa mapa wskazuje najlepsze lokalizacje do ponownego wzrostu lasów i ochłodzenia planety.
Drzewa pochłaniają dwutlenek węgla, a przywracanie obszarów zdegradowanych lasów lub sadzenie sadzonek w celu zwiększenia lesistości to jedno z narzędzi walki ze zmianą klimatu.
Jednak według badań opublikowanych w czasopiśmie Nature Communications w niektórych przypadkach więcej drzew oznacza, że mniej światła słonecznego odbija się od powierzchni ziemi, a planeta pochłania więcej ciepła.
„W niektórych miejscach przesadzanie drzew prowadzi do negatywnych skutków netto dla klimatu” – powiedziała AFP Susan Cook-Patton, jedna ze współautorek badania.
Naukowcy już zrozumieli, że przywracanie pokrywy drzew prowadzi do zmian albedo – ilości promieniowania słonecznego odbijanego od powierzchni planety – ale nie mieli narzędzi, aby to uwzględnić – dodała.
Korzystając z nowych map, badacze po raz pierwszy mogli uwzględnić efekt chłodzenia drzew i ocieplenie spowodowane zmniejszonym albedo.
Odkryli, że w projektach, w których nie uwzględniono albedo, przeszacowano korzyści klimatyczne wynikające z dodatkowych drzew o 20–80 procent.
Mapy zapewniają jednak także narzędzia pomagające decydentom w określeniu, gdzie najlepiej skierować ograniczone zasoby, aby uzyskać maksymalny wpływ na klimat, powiedział Cook-Patton, starszy naukowiec zajmujący się renaturą lasów w The Nature Conservancy.
„Jest też wiele miejsc, w których przywrócenie pokrywy drzewnej to świetny pomysł na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Po prostu staramy się pomóc ludziom znaleźć takie miejsca” – powiedziała.
Zwrot z inwestycji
Albedo jest najwyższe na zamarzniętych obszarach świata, a lustrzanie czysty śnieg i lód o wysokim poziomie albedo odbijają do 90 procent energii słonecznej.
Jest to jeden z głównych czynników chłodzących Ziemi, obok lądów i oceanów, które pochłaniają nadmiar ciepła i emisję gazów cieplarnianych powodujących ocieplenie planety.
Wiele krajów obiecało zasadzenie miliardów drzew w ramach zabezpieczenia przed globalnym ociepleniem, ale nie wszystkie wysiłki przynoszą w równym stopniu korzyści dla planety, jak wykazało badanie.
Wilgotne środowiska tropikalne, takie jak dorzecze Amazonki i Kongo, charakteryzują się wysokim składowaniem dwutlenku węgla i niskimi zmianami albedo, co czyni je idealnymi lokalizacjami do przywracania pokrywy leśnej.
Cook-Patton powiedział, że na łąkach i sawannach w klimacie umiarkowanym sytuacja jest odwrotna.
Nawet projekty realizowane w najlepszych lokalizacjach zapewniały prawdopodobnie o 20 procent mniej chłodzenia niż szacowano, biorąc pod uwagę zmiany albedo – stwierdziła.
Podkreśliła jednak, że przywracanie lasów zapewnia niezaprzeczalne korzyści dla ludzi i planety, takie jak między innymi wspieranie ekosystemów oraz zapewnienie czystego powietrza i wody.
„Naprawdę nie chcemy, aby nasza praca była szeroko zakrojoną krytyką ruchu” – powiedziała.
„(Ale) nie możemy sadzić drzew wszędzie. Nie mamy wystarczająco dużo pieniędzy, czasu, zasobów, ludzi ani sadzonek.
„A więc tak naprawdę chodzi o maksymalne wykorzystanie ograniczonych inwestycji i uzyskanie największego zwrotu klimatycznego z hektara inwestycji” – dodała.
(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)
Czekając na odpowiedź załadować…