Przed następnym prezydentem Senegalu poważne wyzwania

Kiedy we wtorek Bassirou Diomaye Faye zostaje zaprzysiężony po zwycięstwie w wyborach prezydenckich w Senegalu na fali zmian, wyzwania, przed którymi stoi, wydają się równie trudne, jak oczekiwania wysokie.

AFP przygląda się zamierzeniom antysystemowego lidera.

– Projekty priorytetowe –

Faye w swoich pierwszych publicznych wystąpieniach po zwycięstwie w wyborach określił swoje priorytety: obniżyć koszty życia, zwalczać korupcję i zapewnić pojednanie narodowe.

Pomimo trzech pełnych napięcia lat i śmiertelnych niepokojów, zrobił pierwszy krok na drodze do pojednania, spotykając się z ustępującym prezydentem Macky Sallem w czwartek, zaledwie kilka dni po wyjściu Faye z więzienia.

Zauważył, że „czujność i zaangażowanie Sall zagwarantowały wolne, demokratyczne i przejrzyste głosowanie”.

Faye obiecała przywrócenie „suwerenności narodowej”, renegocjację kontraktów na ropę i gaz oraz poprawę praw do połowów.

Chce opuścić franka CFA, widząc w walucie regionalnej francuskie dziedzictwo kolonialne, i więcej inwestować w rolnictwo w celu osiągnięcia samowystarczalności żywnościowej.

Jednak dla ekonomisty z uniwersytetu w Dakarze, Mame Mor Sene, największym wyzwaniem będzie tworzenie miejsc pracy.

Oficjalne dane mówią, że stopa bezrobocia w kraju, w którym 75 procent 18-milionowej populacji to osoby poniżej 35 roku życia, wynosi 20 procent.

Wielu młodych ludzi uważa sytuację za tak złą, że coraz liczniej uciekają przed biedą, przyłączając się do fal migrantów próbujących przedostać się do Europy.

– Dlaczego będzie to takie trudne? –

„Rozwiązanie problemu bezrobocia zajmie trochę czasu i nie będzie łatwe” – powiedział Sene. „Należy zmienić całą strukturę gospodarki”.

Powiedział, że w sektorze przemysłowym, którego gospodarka od dawna opiera się na usługach, potrzebne będą ogromne inwestycje.

Sene zasugerował, że Faye nie powinna brać na siebie wyłącznej odpowiedzialności za tworzenie nowych miejsc pracy, stwierdzając zamiast tego, że rząd powinien współpracować z sektorem prywatnym i inwestować w kapitał ludzki, aby stworzyć środowisko przyjazne biznesowi.

Gospodarka Senegalu, dotknięta pandemią Covida i wojną na Ukrainie, ucierpiała z powodu wstrząsów zewnętrznych, a ceny podstawowych towarów i czynszów gwałtownie wzrosły.

Wyborcy oczekują jednak szybkich wyników, a Sene przestrzegł, że „będą musieli uzbroić się w cierpliwość”.

„Nie wszystko da się uporządkować z dnia na dzień”.

– Co może się szybko wydarzyć? –

Według Sene pierwszym poważnym sprawdzianem będzie stworzenie „sprzyjającego otoczenia i przywrócenie zaufania między Senegalczykami”, które według Senegalczyka zostało utracone za prezydentury Macky’ego Salla.

Faye starała się zapewnić inwestorów, że Senegal „pozostanie przyjaznym krajem oraz pewnym i niezawodnym sojusznikiem dla każdego partnera, który nawiąże z nami cnotliwą, pełną szacunku i wzajemnie produktywną współpracę”.

Analityk polityczny El Hadji Mamadou Mbaye powiedział, że Faye musi wcześnie przedstawić elektoratowi dowód swoich zamiarów poprzez „szybkie obniżenie cen podstawowych produktów”, takich jak ryż, ropa i prąd.

Można by również szybko wdrożyć reformy instytucjonalne i walkę z korupcją poprzez utworzenie krajowego prokuratora finansowego.

Faye będzie musiał zdecydować, czy rozwiązać wybrane we wrześniu 2022 roku Zgromadzenie Narodowe, w którym jego partia nie ma większości.

Zgodnie z senegalską konstytucją zgromadzenie musi najpierw ukończyć dwa lata, co umożliwiłoby przeprowadzenie nowych wyborów już od połowy listopada.

Pierwszy rząd Faye „będzie składać się z mężczyzn i kobiet odznaczających się zasługami i cnotami… z kraju i z diaspory, znanych ze swoich kompetencji, uczciwości i patriotyzmu” – powiedział Mbaye.

AFP

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here