Papież prowadzi Wigilię Paschalną po pominięciu wydarzenia w Wielki Piątek w ostatniej chwili

Watykan potwierdził wcześniej tego samego dnia, że ​​będzie obecny.

Watykan:

Papież Franciszek wziął w sobotę udział w nabożeństwie Wigilii Paschalnej w Watykanie, dzień po odwołaniu w ostatniej chwili swojego obecności na dużej procesji w Wielki Piątek, co wywołało ponowne pytania o jego stan zdrowia.

87-letni papież przybył, aby przewodniczyć Wigilii Paschalnej w Bazylice św. Piotra w obecności około 6000 osób z całego świata na krótko przed godziną 19:30 (18:30 GMT).

Dzień po odwołaniu swojego wystąpienia na ceremonii Drogi Krzyżowej („Via Crucis”) papież Franciszek, ubrany na biało, przybył na wózku inwalidzkim na krótko przed dwugodzinnym nabożeństwem.

Watykan potwierdził wcześniej tego samego dnia, że ​​będzie obecny.

Po obrzędzie światła w bazylice pogrążonej w ciemnościach, symbolizującej przejście ze śmierci do życia Chrystusa, Franciszek wygłosił dziesięciominutową homilię w języku włoskim, mówiąc bez zbędnych trudności.

Wypowiadał się przeciwko „murom egoizmu i obojętności” na świecie i ubolewał nad „wszelkimi aspiracjami pokojowymi zniweczonymi przez okrucieństwo nienawiści i zaciekłość wojny”.

W dalszej części nabożeństwa miał ochrzcić osiem osób dorosłych.

Niedzielna Msza Święta Wielkanocna i następujące po niej błogosławieństwo „Urbi et Orbi” będą transmitowane na żywo na całym świecie.

W piątkowym krótkim oświadczeniu Watykan poinformował, że „aby zachować zdrowie przed jutrzejszym czuwaniem i mszą w Niedzielę Wielkanocną, papież Franciszek przejdzie dziś wieczorem Drogę Krzyżową w Koloseum z rezydencji św. Marty”, gdzie mieszka .

Decyzja podjęta w ostatniej chwili – papieskie krzesło było już gotowe na procesję – oraz brak szczegółów w oświadczeniu spotęgował wątpliwości co do jego stanu zdrowia i pytania, jak długo będzie mógł nadal przewodzić Kościołowi katolickiemu i jego 1.3 miliard zwolenników.

– Rosnące wątpliwości –

„Droga krzyżowa kruchego papieża” – tak brzmiał sobotni nagłówek włoskiego dziennika „La Stampa”, a „Il Messaggero” mówił o „wyrzeczeniu się Franciszka”.

Źródło watykańskie powiedziało w piątek AFP, że „nie było szczególnych obaw” co do jego zdrowia i że decyzja o wycofaniu się była „po prostu środkiem ostrożności”.

Argentyński jezuita również odwołał swój udział w „Drogi Krzyżowej” w 2023 r., ale nastąpiło to po trzydniowym pobycie w szpitalu z powodu zapalenia oskrzeli i ogłoszono to ze znacznym wyprzedzeniem. Kilka tygodni później przeszedł operację przepukliny.

Wielki Tydzień jest filarem kalendarza katolickiego i obejmuje szereg ceremonii poprzedzających samą Niedzielę Wielkanocną.

Do piątku papież brał udział w różnych spotkaniach w ciągu tygodnia, ale ostatnio sprawiał wrażenie zmęczonego i czasami delegował role wystąpień swoim kolegom.

W szczególności pominął wygłoszenie homilii tydzień temu, kiedy przewodniczył mszy w Niedzielę Palmową na Placu św. Piotra, zastępując ją chwilą ciszy i modlitwy, chociaż wypowiedział modlitwę przed wygłoszeniem apelu o pokój na zakończenie mszy.

Wielki Tydzień, którego kulminacją jest Niedziela Wielkanocna, upamiętniająca zmartwychwstanie Chrystusa, stanowi ważną część kalendarza katolickiego, a liczne uroczystości w nim odbywające się przypominają maraton dla osiemdziesięciolatka, który od dwóch lat podróżuje na wózku inwalidzkim na uroczystości.

Franciszek, który nigdy nie bierze wakacji, swoją ostatnią podróż odbył we wrześniu do Marsylii na południu Francji. W grudniu odwołał długo oczekiwany udział w szczycie klimatycznym COP28 w Dubaju.

Jego następna zaplanowana podróż odbędzie się 28 kwietnia w Wenecji. Watykan nie potwierdził jeszcze planowanej podróży do krajów Azji i Pacyfiku na to lato.

Francis już wcześniej pozostawił otwarte drzwi do ustąpienia, jeśli nie będzie mógł już wykonywać swojej pracy. Miałoby to pójść za przykładem jego bezpośredniego poprzednika Benedykta XVI, który w 2013 roku jako pierwszy papież od średniowiecza dobrowolnie ustąpił ze stanowiska.

Jednak we wspomnieniach opublikowanych w tym miesiącu Franciszek napisał, że „nie miał żadnego powodu na tyle poważnego, abym pomyślał o rezygnacji”.

Rezygnacja to „odległa możliwość”, która byłaby uzasadniona jedynie w przypadku „poważnej przeszkody fizycznej” – napisał.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Czekając na odpowiedź załadować…

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here