Kuala Lumpur:
W mocnym oświadczeniu na temat kwestii izraelsko-palestyńskiej Minister Spraw Zagranicznych S. Jaishankar stwierdził, że niezależnie od dobrych i złych stron całego konfliktu między Izraelem a Palestyną, podstawowym faktem jest to, że Palestyńczykom odmówiono praw i ojczyzny.
Stwierdził, że to, co wydarzyło się 7 października, było „atakiem terrorystycznym”, ale przyznał także – odnosząc się do izraelskiej kontrofensywy w Gazie – że każda reakcja musi uwzględniać tak zwane międzynarodowe prawo humanitarne.
Podczas wydarzenia pan Jaishankar, który przebywa z wizytą w Malezji, kontaktował się ze społecznością indyjską.
„Jak różne mogą być naciski i naciski. Z jednej strony to, co wydarzyło się 7 października, było terroryzmem. Z drugiej strony nikt nie zgodziłby się na śmierć niewinnych cywilów. W ich mniemaniu kraje mogą mieć uzasadnione podstawy do udzielenia odpowiedzi, ale nie można mieć odpowiedź, która… każda odpowiedź musi uwzględniać coś, co nazywa się międzynarodowym prawem humanitarnym” – powiedział Jaishankar.
„Faktem jest, że niezależnie od tego, jakie są dobre i złe strony tej kwestii, u podstaw leży kwestia praw Palestyńczyków i faktu, że odmówiono im ojczyzny” – dodał.
Hamas przeprowadził straszliwy atak terrorystyczny w Izraelu 7 października, zabijając ponad 1200 osób i przetrzymując ponad 250 osób jako zakładników, z czego ponad 100 nadal przetrzymuje.
W odpowiedzi Izrael rozpoczął silną kontrofensywę w Strefie Gazy, wycelowaną w jednostki Hamasu. Jednak operacja pociągnęła za sobą także ofiary wśród ludności cywilnej. Według ministerstwa Gazy w Gazie zginęło ponad 32 000 osób, w tym kobiety i dzieci.
Warto zauważyć, że premier Modi był jednym z pierwszych światowych przywódców, który potępił straszliwy atak terrorystyczny Hamasu na Izrael 7 października.
Jednakże Indie również nadal wspierają „rozwiązanie dwupaństwowe” długotrwałego konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
W międzyczasie pan Jaishankar przebywa z oficjalną wizytą w Malezji, a następnie odwiedza Singapur i Filipiny.
Wcześniej tego dnia odwiedził premiera Malezji Anwara Ibrahima i wyraził podziw dla jego wizji mającej na celu zacieśnienie więzi między Indiami a Malezją. Podkreślił również, że wizja ta posłuży jako katalizator do opracowania bardziej ambitnego programu na rzecz rozwoju stosunków między obydwoma narodami.
Odbył także spotkanie przy okrągłym stole z dyrektorami generalnymi w Malezji i docenił ich rosnące zainteresowanie współpracą z indyjskimi gałęziami przemysłu.
„Produktowe spotkanie przy okrągłym stole z dyrektorami generalnymi w Malezji. Cieszę się, że słyszę o rosnącym zainteresowaniu współpracą z indyjskim przemysłem. Zachęciłem ich, aby przyłączyli się do historii wzrostu Indii. Omówiono rozwój geopolityczny, który może zapewnić więcej możliwości w interakcjach biznesowych” – napisał EAM w serwisie X.
(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)
Czekając na odpowiedź załadować…